Belladonna coup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Belladonna coup, manewr brydżowy polegający na zagraniu blotki spod honoru stawiając jednego z przeciwników w sytuacji bez wyjścia – zdobywając tę lewę wyrabia on inną lewę rozgrywającemu, a przepuszczając ją pozbawia się możliwości ataku w innym kolorze, odmiana zagrania znanego jako "widelec Mortona".

Pochodzenie poniższego rozdania[1] ilustrującego ten manewr nie jest do końca wyjaśnione, podobne rozdania opisywane zostało przez Victora Mollo w książce The Bridge Immortals[2] i przypisane było włoskiemu arcymistrzowi Giorgiowi Belladonnie który jednak twierdzi, że nie pamięta aby kiedykolwiek grał podobne rozdanie. Możliwe jest, że to rozdanie zostało ułożone przez Paula Lukacsa, jednego z najlepszych "konstruktorów" problemowych rozdań w brydżu.

8 6 3
K 6
A K 5 3 2
K 6 4
K 7 2

N

W         E

S

10 4
Q 10 5 3 A 9 7 4
10 6 Q J 8 7
9 8 3 2 J 10 5
A Q J 9 5
J 8 2
9 4
A Q 7


S rozgrywa kontrakt 4 pik po wiście małym atutem do dziesiątki i waleta. Rozgrywający ma kilka możliwości zrealizowania kontraktu – może zagrać na szansę zastania asa kier przed królem (50%) lub dobrego podziału kar (podział 3-3 – 35%), kontrakt może także zostać zrealizowany (100%) bez względu na położenie asa kier i podział kar przy starannej rozgrywce. Rozgrywający przechodzi do dziadka królem karo i gra małego kier spod (!) króla kier stawiając przeciwników w sytuacji bez wyjścia:

  • jeżeli gracz E weźmie tę lewę asem lub damą (jeżeli ją ma) to może co prawda bezpiecznie zagrać w piki ale rozgrywający wyrobi sobie lewę kierową i nie będzie już potrzebował przebitki w dziadku;
  • jeżeli gracz W weźmie tę lewę na przykład damą to nie może ona zagrać atutu ponieważ da on w ten sposób rozgrywającemu lewę w tym kolorze i nie będzie on już potrzebował przebitki kier, a jeżeli zdecyduje się na kontynuację kierów do asa u partnera, to rozgrywający zawsze zdąży przebić jednego kiera w dziadku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Belladonna Coup
  2. Mollo, Victor. The Bridge Immortals. Hart, 1968.