Bernard Rygielski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bernard Rygielski
Benek
mat mat
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1910
Toruń, Królestwo Prus

Data i miejsce śmierci

3 grudnia 1984
Gdynia, Polska

Przebieg służby
Lata służby

1931–1949

Siły zbrojne

 Polska
 Marynarka Wojenna (PRL)

Jednostki

ORP Bałtyk
ORP Gryf
ORP Iskra
Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte
ORP Conrad
ORP Błyskawica

Stanowiska

dowódca placówki „Fort”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Późniejsza praca

motorzysta, przewodnik po Westerplatte

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Brązowy Krzyż Zasługi

Bernard Rygielski (ur. 22 lutego 1910 w Toruniu, zm. 3 grudnia 1984 w Gdyni) – mat Polskiej Marynarki Wojennej, obrońca Westerplatte. Po wojnie pracował jako motorzysta w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych oraz był przewodnikiem po Westerplatte.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Toruniu jako syn Franciszka i Józefy z domu Gerc. Ukończył siedem oddziałów szkoły powszechnej. W 1931 r. został wcielony do Marynarki Wojennej. Przeszedł kurs specjalistyczny na ORP Bałtyk. W 1933 r. został awansowany do stopnia marynarza nadterminowego, a w 1937 r. do stopnia mata. Służył także na ORP „Gryf” i ORP „Iskra” w charakterze kierownika siłowni pomocniczej prawej. 6 lutego otrzymał przydział na Westerplatte jako motorzysta motorówki reprezentacyjnej. Po rozpoczęciu walk dowodził obroną placówki „Fort”. Został ranny podczas bombardowania 2 września. Nie chciał poddawać placówki (uważał, że dysponuje wystarczającymi zasobami do dalszej walki), jednak po otrzymaniu rozkazu kapitulacji wykonał go. W niewoli jenieckiej przebywał w obozach takich jak: Stalag I A, I B, VI C, VI-J, VI-K. Po wyzwoleniu wstąpił do Polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii. Służył na ORP „Conrad” oraz ORP „Błyskawica” (na tym okręcie w 1947 r. powrócił do Polski). Od 1947 do 1949 r. służył w Marynarce Wojennej w Komendzie Portu Wojennego Gdynia (JW 5421) – jako motorzysta okrętowy. 28 września 1950 r. podjął pracę w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych w charakterze motorzysty. Na emeryturę odszedł w 1972 r. Od 1974 r. był przewodnikiem oprowadzającym turystów po wnętrzach odrestaurowanej wartowni nr l na Westerplatte. Zmarł 3 grudnia 1984 r. w Gdyni.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Zawarł związek małżeński z Agnieszką Skowrońską w Czersku w 1946 r. Od 14 czerwca 1949 r. mieszkali w Gdyni. Mieli czworo dzieci: trzech synów i jedną córkę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]