Biała flaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biała flaga
Parlamentariusze niemieccy w towarzystwie żołnierzy radzieckich w drodze na negocjacje przed kapitulacją Festung Breslau

Biała flaga – symbol określony w art. 32 konwencji haskiej z 29 lipca 1899 i 18 października 1907 o zasadach prowadzenia wojny, którym zobowiązane są posługiwać się podczas wojny walczące strony wówczas, kiedy wysyłają w kierunku przeciwnika swoich parlamentariuszy. Białą flagą posługują się także wojska na znak kapitulacji, a także cywilni mieszkańcy miejscowości znajdujących się na linii frontu po to, by zamanifestować, iż w ich domach nie ma ukrytych żołnierzy[1].

Biała flaga używana jest także podczas wyścigów samochodowych. W wyścigach organizowanych przez FIA (np. Formuła 1) oraz w Champ Car i V8 Supercars pokazanie przez sędziów białej flagi ostrzega kierowców przed znajdującym się przed nimi pojazdem poruszającym się znacznie wolniej od pozostałych, natomiast w NASCAR i Indy biała flaga wywieszana jest na wieży startera przy linii mety w chwili, kiedy samochody czołówki wyścigu rozpoczynają ostatnie okrążenie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]