Parlamentariusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy posłańca w czasie wojny. Zobacz też: parlamentariusz – poseł do parlamentu.
Parlamentariusze niemieccy (z przepaskami na oczach) w towarzystwie żołnierzy radzieckich przed kapitulacją Festung Breslau 6 maja 1945

Parlamentariusz – w czasie wojny posłaniec kierowany do dowództwa wojsk przeciwnika w celu omówienia możliwości zawieszenia broni lub kapitulacji jednej ze stron. Delegacja taka wyposażona jest zazwyczaj w białą flagę[1], co zgodnie z konwencjami wojennymi sygnalizuje żołnierzom przeciwnika, że niosący ją żołnierze nie podejmują działań bojowych. W związku z tym zabronione jest atakowanie ich[2]. Po przekroczeniu linii frontu często nakazuje się założyć na oczy opaskę, uniemożliwiającą zapamiętanie topografii i rozmieszczenia wojsk przeciwnika. Zgodnie z konwencjami międzynarodowymi, po wykonaniu zadania (np. po przekazaniu propozycji kapitulacji) delegacja parlamentariuszy odsyłana jest z powrotem w kierunku własnych linii.

Zakazane jest udawanie zamiaru prowadzenia rokowań pod osłoną bialej flagi lub udawanie poddania się[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Znak białej flagi zdefiniowano w art. 32 aneksu do Konwencji Haskich z 29 lipca 1899 i 18 października 1907 o zasadach prowadzenia wojny lądowej.
  2. Parlamentariusz traci przywilej nietykalności, jeżeli dowiedziono w sposób konkretny i niezbity, że skorzystał ze swego położenia uprzywilejowanego, aby spowodować lub popełnić czyn zdradziecki. Tamże, art. 34.
  3. Pierwszy Protokół Dodatkowy (1977) art. 37.