Białka (dopływ Dzikiej Orlicy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Białka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość 3 km
Źródło
Miejsce strefa źródliskowa Twarde Źródło
Wysokość

805 m n.p.m.

Współrzędne

50°21′00″N 16°26′16″E/50,350000 16,437778

Ujście
Recypient Dzika Orlica
Miejsce

w pobliżu krańca rezerwatu Torfowiska pod Zieleńcem

Wysokość

750 m n.p.m.

Współrzędne

50°20′28″N 16°25′07″E/50,341111 16,418611

Położenie na mapie gminy Szczytna
Mapa konturowa gminy Szczytna, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Białkapotok górski w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, gminie Szczytna[1].

Górski potok o długości ok. 3,0 km, należący do zlewiska Morza Północnego, lewy dopływ Dzikiej Orlicy. Źródła potoku położone są na wysokości ok. 805 m n.p.m. w strefie źródliskowej Twarde Źródło, na północno-zachodnim zboczu góry Biesiec w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich na południowy wschód od Polanicy-Zdroju. Potok w górnym biegu spływa łagodnym podmokłym zboczem przez las świerkowy w kierunku rezerwatu Torfowiska pod Zieleńcem, gdzie przed granicą rezerwatu na poziomie ok. 750 m n.p.m., wpada do Dzikiej Orlicy. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest zachodni. Jest to potok górski zbierający wody z południowo-zachodniego zbocza północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]