Przejdź do zawartości

Bieńczyce (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Adamt (dyskusja | edycje) o 21:49, 11 lis 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Bieńczyce – historyczny obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XVI Bieńczyce, dawna wieś.

Historia

Nazwa Bieńczyce pochodzi od właściciela wsi Bienia (Benedykta). Po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumentach w 1224. Wieś najpierw należała do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce, od 1317 do kościoła św. Floriana.W 1391 powstał we wsi pierwszy młyn nad Dłubnią, drugi napędzany istniejącą do dziś Młynówką w 1449. W 2 poł. XV w. zbudowano dwór z folwarkiem (do dziś przy ulicy Kaczeńcowej w sąsiedztwie stawu zachował się dwór i oficyna z pocz. XX w.). W późniejszym czasie wieś Bieńczyce stanowiła uposażenie kanoników katedry wawelskiej, na tej zasadzie władał nią Hugo Kołłątaj. Po II rozbierze Polski wieś została mu skonfiskowana.W XIX w. przez Bieńczyce przeprowadzono drogę Kocmyrzowską wzdłuż której w latach 1899-1900 wybudowano linię kolejową, a o jej istnieniu świadczą do dziś zachowane pozostałości torów.W 1951 wieś Bieńczyce według nowego podziału administracyjnego Krakowa stała się oficjalnie częścią dzielnicy Nowej Huty.

Poczatkowo dla nowych osiedli parafią był kościół w Raciborowicach. Na terenie Bieńczyc znajdowała się mała kaplica będąca filią kościoła parafialnego. W latach 1967-1977 powstała światynia pw. Matki Bożej Królowej Polski zwana Arką Pana. W latach 1976-1993 wybudowano Krakowski Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera. W latach 1990-1997 przy ulicy Fatimskiej powstało Hospicjum św. Łazarza. Na terenie dzielnicy znajduje się także Zalew Nowohucki oraz Klub Sportowy "Wanda".

Dzielnica Bieńczyce zajmuje powierzchnię 376 ha, zamieszkuje ją ok. 46000 mieszkańców. Obecnie jest odrębną najmniejszą (powierzchniowo) dzielnicą Krakowa, sąsiaduje z dzielnicami Czyżyny, Mistrzejowice i Nowa Huta. Dzielnica stawia na rozwój sportu (3 boiska wielofunkcyjne ze sztuczna murawą) oraz bezpieczeństwo (obecnie większość terenów Bieńczyc jest monitorowana).

Zobacz też: