Bielersee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bielersee
Lac de Bienne
Ilustracja
Widok na Bielersee
Położenie
Państwo

 Szwajcaria

Lokalizacja

kantony Berno i Neuchâtel

Miejscowości nadbrzeżne

Biel/Bienne

Wysokość lustra

429[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

39,3 km²[1]

Wymiary
• max długość
• max szerokość


15 km[1]
4,1 km[1]

Głębokość
• maksymalna


75[1] m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Schüss (La Suze), Aare

Rzeki wypływające

Aare

Położenie na mapie Berna
Mapa konturowa Berna, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „BielerseeLac de Bienne”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „BielerseeLac de Bienne”
Ziemia47°05′00″N 7°10′30″E/47,083333 7,175000
Mapka jeziora

Bielersee (niem.), Lac de Bienne (fr.) – jezioro w zachodniej Szwajcarii, położone u podnóża pasma górskiego Jura, w regionie Seeland, na terenie kantonów Berno i Neuchâtel[1][2].

Jezioro rozciąga się na długości 15 km i mierzy do 4,1 km szerokości. Powierzchnia jeziora wynosi 39,3 km², a maksymalna głębokość – 74 m. Obecne parametry hydrologiczne jeziora wynikają z prowadzonej w kilku etapach od 1868 r. rozległej tzw. korekty wód Jury. Lustro wody w stanie normalnym znajduje się na wysokości 429 m n.p.m[1]. Poziom maksymalny, wynoszący 430,9 m n.p.m., był notowany 10 sierpnia 2007 r. w wyniku wyjątkowo długotrwałych opadów deszczu. Powierzchnia zlewiska jeziora wynosi 8 305 km². Średni dopływ wody do jeziora wynosi 244 m³/s, a teoretyczny czas jej pozostawania w jeziorze - 58 dni.

Jezioro zasilane jest wodami rzeki Schüss (La Suze), Kanału Thielle (Zihlkanal, Canal de la Thielle), który prowadzi z jeziora Neuchâtel oraz rzeki Aare poprzez Kanał Hagneck (Hagneckkanal, Canal de Hagneck). Na północno-wschodnim krańcu jeziora Kanałem Nidau-Büren (Nidau-Büren-Kanal, Canal de Nidau-Büren) z jeziora ponownie wypływa rzeka Aare[1][2].

Wybrzeże jeziora zamieszkane jest od czasów neolitycznych. Pozostałości archeologiczne odkryte zostały na zamkniętym dla ruchu kołowego półwyspie (dawnej wyspie) Sankt Petersinsel (Île Saint-Pierre), gdzie w budynku XII-wiecznego klasztoru funkcjonuje hotel. Odpoczywał tu m.in. Jan Jakub Rousseau, który wspominając pobyt tu napisał: „Nigdzie indziej nie czułem się tak prawdziwie szczęśliwy, jak na Wyspie św. Piotra pośrodku jeziora Biel"[3]. Nad jeziorem rozwinęło się winiarstwo oraz turystyka[1][2].

Głównym miastem położonym nad jeziorem jest Biel/Bienne[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Lake Biel, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-10-21] (ang.).
  2. a b c Bielersee. Historisches Lexikon der Schweiz. [dostęp 2017-10-21]. (niem. • fr. • wł.).
  3. Wycisz się w klasztorze