Bill (pocisk rakietowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bill
Państwo  Szwecja
Producent Saab Bofors Dynamic
Rodzaj kierowany pocisk przeciwpancerny
Data konstrukcji 1986
Długość 0,9 m
Średnica 0,150 m
Masa 20 kg
Prędkość 250 m/s
Zasięg 2200 m
Masa głowicy 7 kg
Typ głowicy kumulacyjna
Użytkownicy
Austria, Brazylia, Szwecja

RBS-56 Billprzeciwpancerny pocisk kierowany produkowany przez szwedzką firmę Saab Bofors Dynamic. Wytwarzany od 1986 r. stał się podstawowym przeciwpancernym pociskiem małego zasięgu szwedzkiej armii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1979 r. szwedzka armia zleciła opracowanie nowego systemu przeciwpancernego małego zasięgu firmie Bofors. Pierwsze gotowe zestawy trafiły na wyposażenie wojska w 1987 roku. Do 1992 r. dostarczono 400 zestawów i 4 000 rakiet. Z uwagi na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, pociskiem były zainteresowane armie, które pod koniec lat 80 modernizowały swój sprzęt przeciwpancerny, min. Bundeswehra i US Army. Ostatecznie na zakup systemu Bill oprócz szwedzkiej armii zdecydowały się Austria i Brazylia.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczną cechą pocisku RBS-56 Bill jest głowica kumulacyjna nachylona w dół pod kątem 30 stopni. W opracowanym dla pocisku optymalnym sposobie ataku głowica jest detonowana za pomocą zapalnika zbliżeniowego w momencie, gdy pocisk przelatuje nad celem na wysokości około 1 metra. Atak przeprowadzony w ten sposób niweluje korzyści, jakie daje pochylony pancerz przedni większości współczesnych czołgów. Dodatkową zaletą tej techniki jest atakowanie części czołgu, która jest słabiej opancerzona. W przypadku, gdyby nie zadziałały zapalniki zbliżeniowe, pocisk wyposażony jest w zapalnik uderzeniowy.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • RBS-56 Bill – produkowany od 1986 roku,
  • Bill 2 – najnowsza obecnie produkowana wersja - dwie głowice kumulacyjne.