Bitwa Tępego Noża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa Tępego Noża
Wojna o Black Hills
ilustracja
Czas

25 listopada 1876

Miejsce

Wyoming

Wynik

zwycięstwo USA

Strony konfliktu
Szejeni USA, Paunisi
Dowódcy
Tępy Nóż, Mały Wilk płk. Ranald S. Mackenzie
Siły
400 1000
Straty
25 zabitych 6 zabitych,
26 rannych
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa konturowa Wyomingu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
43°32′26,8800″N 107°32′20,4000″W/43,540800 -107,539000

Bitwa Tępego Noża (zwana inaczej bitwą nad Bates Creek) – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie wojny o Black Hills toczonej pomiędzy siłami USA a Indianami Wielkich Równin. W wyniku bitwy Szejeni utracili zdolność do prowadzenia dalszych działań zbrojnych.

Po bitwach pod Rosebud i Little Big Horn generał George Crook otrzymał posiłki i zaczął posuwać się szlakiem Bozemana zamierzając ruszyć śladem Szalonego Konia. Po otrzymaniu informacji o dużej grupie wojowników Szejenów – wysłał na terytorium Wyoming z zadaniem odszukania jej pułkownika Ranalda Mackenzie. Mackenzie miał do dyspozycji ok. 1000 żołnierzy z drugiego, trzeciego, czwartego i piątego pułku kawalerii, oraz grupę pauniskich zwiadowców. Odnaleźli oni obóz Szejenów nad Bates Creek (dopływ rzeki Powder). Szejeni świętowali właśnie świeżo odniesione zwycięstwo nad Szoszonami. Mackenzie zaczekał do świtu, a następnie zaatakował wojowników z wioski. Część z nich zbiegła w mroźną prerię pozostawiając ubrania, koce i bizonie skóry. Tępy Nóż próbował stawiać zorganizowany opór i walka przeciągnęła się. Wojownicy pauniscy walczyli wyjątkowo dobrze, co w końcu zmusiło Szejenów do rezygnacji z walki i ucieczki z wioski.

Łącznie siły Mackenzie zdobyły i spaliły 173 tipi wraz z całą ich zawartością. Zdobyto też około 500 mustangów. Po stronie amerykańskiej zginął J.A. McKinney, z 4 pułku kawalerii oraz 5 żołnierzy. Bitwa praktycznie zakończyła opór Szejenów wobec armii amerykańskiej. Ludzie Tępego Noża pozostali na mroźnej prerii bez odzieży i żywności, wielu z nich zmarzło tak, że wkrótce potem poddali się. Jedynie nieliczni dotarli do obozu Szalonego Konia.