Bitwa na Kosowym Polu (cykl)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Stefanović, Uczta księcia Łazarza

Bitwa na Kosowym Polu – serbski cykl epicki, złożony z przekazywanych ustnie wśród ludu pieśni bohaterskich opowiadających o bitwie, jaka się rozegrała na Kosowym Polu 15 czerwca 1389 roku[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Bitwa na Kosowym Polu była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Serbów. Starcie to zadecydowało o utracie przez Serbię niepodległości. W boju zginął serbski władca Łazarz, tytułowany księciem albo carem. Bitwa przeszła do legendy. Opowieści o niej przekazywali w formie literatury ustnej ludowi pieśniarze. Klęska była postrzegana w aspekcie religijnym jako kara za grzechy albo cierpienie mające oczyścić naród[2].

Forma[edytuj | edytuj kod]

Pieśni składające się na cykl są pisane typowym dla literatury serbskiej dziesięciozgłoskowcem ze średniówką po sylabie czwartej[3].

Święto święci Lazar car dostojny
We Kruszewcu, mocnym grodzie swoim,
Święci święto świętego Amozja;
Wszystkie pany na święto zaprasza,
Drobne listy śląc k' nim z pozdrowieniem.
(tłum. Roman Zmorski)

Bitwa na Kosowym Polu zalicza się do nurtu epiki ustnej, podobnie jak fińska Kalevala i podania ludów azjatyckiego stepu[4].

Przekłady[edytuj | edytuj kod]

Na język polski pieśni o carze Łazarzu i bitwie na Kosowym polu tłumaczyli Roman Zmorski i Józef Bohdan Zaleski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Antosik: Wspólne spojrzenie na islandzkie sagi i serbskie epickie pieśni (pol.). mediewalia.pl. [dostęp 2017-01-02].
  2. Dorota Gil: Kategorie "początku i końca dziejów" w serbskiej historiozofii – dominanty problemowe i metodologiczne (pol.). ispan.waw.pl. [dostęp 2017-02-13].
  3. Djordje Živanović: Granice możliwości w przekładzie, w: Przekład artystyczny. O sztuce tłumaczenia. Księga druga. Praca zbiorowa pod redakcją Seweryna Pollaka. Wrocław: Ossolineum, 1975, s. 378-379.
  4. Mirosław Grudzień - O „Dżangarze” i dżangarczych. Poezja kałmuckich bardów stepowych (pol.). poezija.com.pl. [dostęp 2017-01-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]