Bitwa na przełęczy Motian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa na przełęczy Motian
Wojna rosyjsko-japońska
Ilustracja
Port Artur
Czas 17 - 18 lipca 1904
Miejsce przełęcze: Fenshuiling, Daling, Motianling
Terytorium Chiny
Wynik  Japonia
Strony konfliktu
 Imperium Rosyjskie  Japonia
Dowódcy
gen. Michaił Skobielew Tamemoto Kuroki
Straty
46 oficerów,
1 507 żołnierzy,
nieznane
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
40°00′N 122°30′E/40,000000 122,500000
Flag of Russia.svg Wojna rosyjsko-japońska Flag of Japan (1870–1999).svg

Obrona Port ArturBitwa pod CzemulpoBitwa nad rzeką YaluBitwa pod JinzhouBitwa pod DelisiBitwa na przełęczy MotianBitwa pod DashiqiaoBitwa pod XimuchengBitwa na Morzu ŻółtymBitwa pod UlsanBitwa pod LiaoyangBitwa nad Sha HeBitwa pod SandepuBitwa pod MukdenemBitwa pod Cuszimą

Bitwa na przełęczach Motian – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 17–18 lipca 1904 w trakcie wojny rosyjsko japońskiej.

W połowie lipca dowódca japońskiej 1. Armii, gen. Tamemoto Kuroki zaczął aktywizować działania poprzez ataki na Oddział Wschodni Armii Mandżurskiej na przełęczach Fenshuiling, Daling i Motianling. Rosyjskie wojska odpowiadały na te działania jedynie prowadzeniem rekonesansów wzmocnionymi oddziałami.

Wraz ze wzmocnieniem Oddziału Wschodniego 10. Korpusem, admirał Jewgienij Aleksiejew zażądał od gen. A. Kuropatkina decydujących działań. Aby pokazać przełożonemu działania Oddziału Wschodniego, gen. Kuropatkin rozkazał prowadzenie operacji zaczepnej na Przełęcz Motianling. Rozkaz nie był zdecydowany i nie polecał opanowania przełęczy, lecz działanie na kierunku przełęczy w zależności od sytuacji i prowadzenia działań przez siły japońskie. Gen. Michaił Skobielew tak po wojnie scharakteryzował rozkaz: "Podobnego rodzaju proza mogła tylko demoralizować podwładnych, bezpowrotnie zabijając w nich chęć zwycięstwa, dusząc ducha walki i pozbywając energii"

Walki stoczone w dniach 17 i 18 lipca zakończyły się bez rezultatu. W wyniku walk na przełęczach Rosjanie stracili 46 oficerów i 1 507 żołnierzy niższych stopni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. A. Kiersnowskij, Istorija russkoj armii, Eksmo, 2006, ISBN 5-699-18397-3 (ros.).