Bitwa pod Ximucheng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ximucheng
Wojna rosyjsko-japońska
Ilustracja
Port Artur
Czas 30–31 lipca 1904
Miejsce Ximucheng
Terytorium Chiny
Wynik Zwycięstwo Japonii
Strony konfliktu
 Japonia  Rosja
Dowódcy
Tamemoto Kuroki Fiodor Keller, Michaił Iwanowicz Zasulicz
Straty
Yangziling:
40 oficerów,
906 żołnierzy
Gangyaoling:
35 oficerów,
822 żołnierzy
Yangziling:
1800 poległych i rannych,
150 w niewoli,
2 działa
Gangyaoling:
60 oficerów,
1611 żołnierzy,
6 dział
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
41°16′N 123°11′E/41,266667 123,183333
Flag of Russia.svg Wojna rosyjsko-japońska Flag of Japan (1870–1999).svg

Obrona Port ArturBitwa pod CzemulpoBitwa nad rzeką YaluBitwa pod JinzhouBitwa pod DelisiBitwa na przełęczy MotianBitwa pod DashiqiaoBitwa pod XimuchengBitwa na Morzu ŻółtymBitwa pod UlsanBitwa pod LiaoyangBitwa nad Sha HeBitwa pod SandepuBitwa pod MukdenemBitwa pod Cuszimą

Bitwa pod Ximucheng – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 30–31 lipca 1904 w trakcie wojny rosyjsko-japońskiej.

30 lipca marszałek Iwao Ōyama rozkazał dowódcom: 1. Armii, gen. Tamemoto Kuroki oraz 4. Armii, gen. Michitsura Nozu przejście do operacji zaczepnych. W rejonie wsi Gangyaoling (chiń.: 缸窑岭)[1] armia Nozu zmusiła do wycofania z zajmowanych pozycji korpus gen. M. I. Zasulicza.

W walkach na przełęczy Yangziling armia Kuroki uderzyła na Oddział Wschodni w sile ok. 25 tys. żołnierzy (trzy pułki piechoty, pułk kozaków i trzy baterie artylerii) gen. Fiodora Kellera (zamienił przed bitwą gen. Zasulicza). W rejonie wsi Gangyaoling cały ciężar walk spadł na pułki: Kozłowski i Woroneskij. Jednak dowodzenie było mało skuteczne. Na 26 batalionów w składzie korpusu do walki wprowadzono 7, z 10 baterii artylerii tylko 2 prowadziły ogień. Na przełęczy Panling gen. Kuroki zastosował fortel, zakładając na buty żołnierzy słomiane sandały i bezszelestnie podszedł pod pozycje rosyjskie, okrążył je i zaatakował. Gen. Keller w takiej sytuacji uznał obronę za bezcelową i nakazał wycofanie wojsk w kierunku na Ximu. Jednak 31 lipca przyjął decyzję o wykonaniu kontrataku w celu przywrócenia utraconej przełęczy. W czasie prowadzonego z kolei kontrataku przez Japończyków gen. Keller zginął.

W walkach na przełęczy Yangziling Rosjanie stracili ok. 1800 żołnierzy (zabici i ranni) i 2 armaty oraz ok. 150 dostało się do niewoli. Japończycy stracili 40 oficerów i 906 żołnierzy niższych stopni. W walkach pod Gangyaoling Rosjanie stracili 60 oficerów, 1611 żołnierzy i 6 dział, Japończycy 35 oficerów, 822 żołnierzy.

Oddziały Zasulicza i N. P. Zarubajewa otrzymały rozkaz wycofania w rejon Haicheng. Walki pod Dashiqiao, Gangyaoling i przełęczy Yangziling znaczyły wycofanie wojsk rosyjskich z Południowej Mandżurii, wyjście z rejonów górzystych. Wojska wycofywano w przygotowany przez trzy miesiące rejon Liaoyang, gdzie gen. Aleksiej Kuropatkin postanowił wydać decydującą bitwę w wojnie rosyjsko-japońskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W literaturze rosyjskiej zapisywane jako Kangualin (Кангуалин).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. A. Kiersnowskij, Istorija russkoj armii, Eksmo, 2006, ISBN 5-699-18397-3 (ros.).