Bitwa nad Kierżeńcem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad Kierżeńcem
Сеча при Керженце
Gatunek film animowany,
film krótkometrażowy,
film wojenny,
film muzyczny
Rok produkcji 1971
Kraj produkcji  ZSRR
Czas trwania 10 minut
Reżyseria Jurij Norsztejn,
Iwan Iwanow-Wano
Scenariusz Iwan Iwanow-Wano
Muzyka Nikołaj Rimski-Korsakow
Zdjęcia Władimir Saruchanow
Produkcja Sojuzmultfilm

Bitwa nad Kierżeńcem / Bitwa pod Korzeniami[1] (ros. Сеча при Керженце, Secza pri Kierżence) – radziecki film animowany z 1971 roku w reżyserii Jurija Norsztejna i Iwana Iwanow-Wano. Film wykorzystuje freski malarskie oraz ikony do opisania walki rosyjskiego ludu przeciwko obcym najeźdźcom tatarskim. Film powstał na podstawie muzyki Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Muzyka pochodzi z opery: "Legenda o niewidzialnym grodzie Kiteziu i dziewicy Fiewronii"[2]. Film jest inspirowany sztuką średniowiecza. Jego animacja jest poklatkowa i wykonana w oparciu o staroruskie mozaiki, freski i ikony pochodzące z XIV, XV i XVI wieku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Film oparty jest na staroruskiej legendzie o niewidzialnym grodzie Kiteż. Według legendy gdy w XIII wieku na miasto Kiteż nadciągnęli Tatarzy, jego mieszkańcy modlili się do Boga z prośbą o uratowanie. Gdy mongolskie armie były gotowe do ataku, z ziemi wystrzeliły fontanny wody i miasto znikło pod powierzchnią wody dzisiejszego jeziora Swietłojar. Sam film opowiada legendę tylko luźno. Jego głównym tematem jest bitwa tocząca się pomiędzy rosyjskimi żołnierzami a hordą mongolską, symbolizująca zderzenie się dwóch kultur. Rosyjscy żołnierze porównani są do kiteżan (Dziewica Maryja pojawia się na początku filmu i czuwa nad rosyjską stroną). Film nawiązuje także do historii, do czasów, w których Rosja była pod jarzmem Mongołów-Tatarów.

Legenda o niewidzialnym grodzie Kiteż[edytuj | edytuj kod]

Legenda głosi, że podczas przesilenia letniego Kiteż wynurza się z wód jeziora, a spod jego powierzchni usłyszeć można bicie cerkiewnych dzwonów. Wody jeziora są uznawane za święte, a prawosławni pielgrzymi czczą pobożność kiteżan. Wierzą oni, że trzykrotne okrążenie jeziora na kolanach i obmycie się świętą wodą zapewni im odpuszczanie grzechów.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Źródło:[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bitwa pod Korzeniami, fdb
  2. a b Sztuka animacji : od ołówka do piksela : historia filmu animowanego / aut. Ryan Ball [et. al.] ; przedm. Jeffrey Katzenberg i Bill Plympton ; [red. Jerry Beck] ; tł. Ewa Romkowska, Andrzej Kołodyński; red. Konrad J. Zarębski. – Warszawa : "Arkady", 2006, s. 234-235.
  3. Сеча при Керженце, Animator.ru

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]