Jurij Norsztejn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jurij Norsztejn
Ilustracja
Jurij Norsztejn w 2009 roku
Data urodzenia

15 września 1941

Zawód

reżyser, animator

Współmałżonek

Franczeska Jarbusowa

Odznaczenia
Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej Nagroda Państwowa ZSRR
Złote i Srebrne Promienie Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
Strona internetowa

Jurij Borisowicz Norsztejn (ros. Юрий Борисович Норштейн, ur. 15 września 1941) – rosyjski twórca animacji filmowych. Od 1981 pracuje nad pełnometrażowym filmem Szynel, opartym na opowiadaniu Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w wiosce Andriejewka w obwodzie penzeńskim w trakcie ewakuacji jego rodziców z rodzinnej miejscowości. Dorastał na przedmieściach Moskwy. Po zakończonych studiach rozpoczął pracę w fabryce mebli. Następnie ukończył dwuletni kurs animacji i w 1961 znalazł zatrudnienie w Sojuzmultfilmie. Pierwszym filmem, przy którym pracował jako animator był Kto powiedział „miau”? z 1962.

Po kilku latach pracy przy około pięćdziesięciu filmach, Norsztejn otrzymał szansę nakręcenia autorskiej animacji. Zadebiutował jako reżyser nakręconym w 1968 filmem 25 października, pierwszy dzień. Współreżyserem filmu był Arkadij Tiurin.

W latach 70. Norsztejn wciąż pracował jako animator i reżyser, rozwijając swój styl; stawał się on coraz bardziej wyrafinowany, odchodząc od dwuwymiarowych „wycinanek” w kierunku plastycznie wysublimowanych obrazów. Opracował specjalną technikę, nadającą jego animacjom pozory trójwymiarowości: przy użyciu wielu szklanych tafli ułożonych jedna nad drugą (co 25–30 cm) i przemieszczanych względem siebie w poziomie i względem kamery – w pionie[1].

Zdobył wiele nagród w kraju i za granicą. Największą sławę uzyskał jego film Jeżyk we mgle z 1975, uznany w 2003 za najlepszy film animowany wszech czasów[2]. W 1989 wspólnie ze scenarzystą Siergiejem Kozłowem wydał tę opowieść w formie książki z własnymi ilustracjami.

W tym właśnie czasie został wyrzucony z pracy w Sojuzmultfilmie za zbyt powolną pracę przy dziele swojego życia, adaptacji Szynela Mikołaja Gogola. Przez dwa lata pracy nad filmem ukończył dziesięć minut filmu.

Odrzuca użycie techniki komputerowej w swoich animacjach. Przez wiele lat pracował w trzyosobowym zespole z żoną, Franczeską Jarbusową, i kamerzystą Aleksandrem Żukowskim. W kwietniu 1993 Norsztejn i trzech innych twórców animacji (Fiodor Chitruk, Andriej Chrżanowski i Eduard Nazarow) założył Szkołę i Studio Animacji (SHAR Studio).

Obecnie wciąż pracuje nad Szynelem. Perfekcjonizm reżysera przysporzył mu przydomek „złotego ślimaka”. Projekt napotkał liczne finansowe trudności i opóźnienia, krótkie jego fragmenty w niskiej jakości były udostępnione w Internecie[3][4], a pierwsze 20 minut filmu pokazywano na poświęconych Norsztejnowi wystawach w rosyjskich muzeach. Całość filmu ma trwać około 65 minut.

W 2005 Norsztejn opublikował zbiór swoich odczytów o sztuce animacji zatytułowany Śnieg na trawie. W tym samym roku został zaproszony jako „gościnny animator” do pracy nad pełnometrażową japońską animacją lalkową Shisha no sho (reż. Kihachirō Kawamoto)[5]. Jego twórczość wysoko ceni znany japoński reżyser animacji, Isao Takahata[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Animator[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. В студии Юрий Норштейн, www.svoboda.org [dostęp 2017-11-24] (ros.).
  2. Юрию Норштейну дали японский орден. bbc.co.uk, 3 listopada 2004. [dostęp 2017-07-26]. (ros.).
  3. Face of Russia: Timeline, www.pbs.org [dostęp 2017-11-24].
  4. Face of Russia: Timeline, www.pbs.org [dostęp 2017-11-24].
  5. Nipponconnection.de 2006
  6. Cedric Littardi: An Interview with Isao Takahata. [w:] Nausicaa.net [on-line]. 1992. [dostęp 2013-04-02]. (ang.).
  7. Указ Президента Российской Федерации от 30.08.1996 г. № 1284
  8. Kino, Wydawn. Artystyczne i Filmowe, 2005, s. 80.
  9. NAGRODY 2005. ZWYCIĘZCY 45. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO, krakowfilmfestival.pl
  10. Smok Smoków 2005, krakowfilmfestival.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]