Bitwa o Alamo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa o Alamo
rewolucja teksańska
Ilustracja
Czas

23 lutego6 marca 1836

Miejsce

misja Alamo, San Antonio, Teksas

Terytorium

Republika Teksasu

Wynik

zwycięstwo Meksyku

Strony konfliktu
Republika Teksasu Meksyk
Dowódcy
William Travis †
Jim Bowie †
Davy Crockett †
Antonio López de Santa Anna
Siły
183 do 250 około 3 tysięcy
Straty
wszyscy obrońcy zginęli (przeżyło 14 cywilów oraz jeden obrońca, który przekonał Meksykanów, że był jeńcem Teksańczyków) są różne szacunki w ofiarach
70 do 200 zabitych oraz 300 do 400 rannych
Położenie na mapie Teksasu
Mapa konturowa Teksasu, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia29°25′32″N 98°29′10″W/29,425556 -98,486111

Obrona Alamo (ang. Battle of the Alamo, hiszp. Batalla de El Álamo) – starcie zbrojne, które miało miejsce pomiędzy około 3-tysięcznym wojskiem Republiki Meksyku i nielicznymi zbuntowanymi siłami teksańskimi (włączając tak zwanych Tejanos) podczas długiej walki o niepodległość Teksasu (rewolucji teksańskiej), która rozpoczęła się w październiku 1835.

Stan Teksas znajdował się wtedy w granicach Meksyku. Wcześniej była to ziemia skolonizowana przez Hiszpanów, a w 1821 rząd Meksyku przyznał Stephenowi Austinowi prawo sprowadzenia do tego kraju osadników amerykańskich. Już niebawem zaczęli oni dążyć do uniezależnienia się od Meksyku, co doprowadziło do wybuchu krwawego powstania w latach 1835–1836.

Bitwa o Alamo była jednym z najbardziej dramatycznych epizodów tego powstania. Do bitwy doszło na terenie kompleksu budynków Misji Alamo w San Antonio (wówczas San Antonio de Béxar), na przełomie lutego i marca 1836. Rozpoczęła się 23 lutego, a zakończyła 6 marca, kiedy Meksykanom udało się dokonać wyłomu w murach misji. Śmierć ponieśli prawie wszyscy obrońcy (załoga Alamo liczyła około 200 ludzi), oprócz kilku niewolników, kobiet i dzieci. Pomimo strat, 13-dniowe oblężenie powstrzymało na pewien czas pochód sił meksykańskich pod wodzą generała Santa Anny, a Samuelowi Houstonowi pozwoliło na zebranie wojsk i zaopatrzenia oraz przeprowadzenie udanego kontruderzenia w późniejszej bitwie pod San Jacinto. Symbolem uznania dla bohaterstwa obrońców misji było powstałe niemal natychmiast po tych wydarzeniach, zawołanie „Pamiętajcie o Alamo!” (ang. Remember the Alamo!)

Bezpośrednim rezultatem tych wydarzeń było zwycięstwo rewolucjonistów; Santa Anna musiał zrzec się pretensji do Teksasu. Proklamowano niepodległą Republikę Teksasu, którą uznały Stany Zjednoczone. Państwo to istniało prawie 10 lat, po czym zostało przyjęte do Unii jako jej 28. stan.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Dzieje obrony fortu Alamo stały się później kanwą kilku filmów, na przykład:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław M. Wojtczak, Alamo – San Jacinto 1836, Warszawa: Bellona, 1996, ISBN 83-11-08641-9, OCLC 830125748.
  • Battle of the Alamo from the Handbook of Texas Online.