Bitwa pod Ad Decimum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Ad Decimum
Wojna cesarstwa wschodniorzymskiego z Wandalami
Ilustracja
Moneta z podobizną Gelimera
Czas

13 września 533 r.

Miejsce

Ad Decimum

Terytorium

rejon Kartaginy

Wynik

wygrana Bizancjum

Strony konfliktu
Bizancjum Wandalowie
Dowódcy
Belizariusz Gelimer
Siły
15 000 11 000
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
36°45′00,0000″N 10°19′59,8800″E/36,750000 10,333300

Bitwa pod Ad Decimum – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 września 533 r. w trakcie wojny Bizantyjczyków z Wandalami (533–534).

31 sierpnia 533 roku inwazyjna flota bizantyńska pod wodzą Belizariusza dotarła do leżącego w Afryce Północnej królestwa Wandalów. Po wylądowaniu armia bizantyńska wyruszyła w głąb lądu. Ich śladem ruszyli Wandalowie dowodzeni przez króla Gelimera, którzy chcieli zwabić nieprzyjaciela do miejscowości Ad Decimum. Brat króla Ammatas miał napaść na przeciwnika od przodu, drugi oddział pod wodzą Gibamunda miał uderzyć na lewe skrzydło, podczas gdy sam król zaatakować miał tyły wroga.

Bitwa zakończyła się jednak klęską Wandalów. Głównym jej powodem był brak koordynacji w armii Wandalów. Bizantyńczycy zdołali rozbić wojska Ammatasa, zanim na placu boju pojawiły się pozostałe oddziały. W starciu poległ Ammatas.

Pokonanych Wandalów wojska wschodniorzymskie ścigały aż do samej Kartaginy. W tym czasie drugi oddział Wandalów w sile 2000 ludzi został rozbity na Polu Solnym przez walczących u boku z Bizantyńczyków Hunów (600 ludzi).

Klęski te osłabiły siły Gelimera, co zmusiło go do poszukiwania lepszych pozycji obronnych. Belizariusz zaś mógł teraz łatwo zorientować się w położeniu wojsk przeciwnika i przygotować do decydującego starcia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]