Bitwa pod Nà Sản

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Nà Sản
I wojna indochińska
Ilustracja
Schemat bitwy pod Nà Sản
Czas 23 listopada - 2 grudnia 1952
Miejsce dolina Nà Sản, prowincja Sơn La, Wietnam
Terytorium Indochiny Francuskie
Wynik zwycięstwo francuskie
Strony konfliktu
Francja Unia Francuska Wietnam Północny Việt Minh
Dowódcy
Jean Gilles Võ Nguyên Giáp
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
21°12′55,414″N 104°02′09,618″E/21,215393 104,036005
I wojna indochińska

HanoiCao BằngPapillonLéaCeintureĐông Khêdroga kolonialna nr 4Vĩnh YênMạo Khêrzeka ĐáyHòa BìnhLorraineNà SảnBretagneAdolpheMuong KhouaAtlanteCamargueHirondelleBrochetMouetteCastorĐiện Biên PhủCondorprzełęcz Mang Yang

Schemat przedstawiający rozmieszczenie poszczególnych francuskich punktów oporu wokół Nà Sản

Bitwa pod Nà Sản – starcie zbrojne, które miało miejsce podczas I wojny indochińskiej pomiędzy wojskami francuskimi a Việt Minhem w dniach od 23 listopada do 2 grudnia 1952 roku, w okolicach doliny Nà Sản, w prowincji Sơn La, w północnym Wietnamie. W połowie października 1952 roku oddziały Việt Minhu dowodzone przez generała Võ Nguyên Giápa rozpoczęły zmasowany atak skierowany na południe. Głównodowodzący wojsk francuskich w Indochinach, generał Raoul Salan podjął decyzję o ewakuacji wojsk znajdujących się na północy za Rzekę Czarną, jednocześnie wydając rozkaz ufortyfikowania doliny Nà Sản, gdzie planował odeprzeć wietnamską ofensywę. Istniejący tam niewielki posterunek wojskowy wraz z pasem startowym został otoczony szeregiem samodzielnych punktów oporu, które połączono ze sobą okopami i zasiekami. Dowodzenie nad wojskami stacjonującymi w Nà Sản otrzymał generał Jean Gilles.

Na początku listopada Francuzi przeprowadzili atak pomiędzy Rzeką Czerwoną i Czarną (operacja "Lorraine"), który opóźnił natarcie generała Võ. 23 listopada pod Nà Sản doszło do pierwszego starcia z oddziałami Việt Minhu. Przez następne dni siły wietnamskie ponawiały atak z różnych kierunków. 1 i 2 grudnia odbyła się właściwa część ofensywy, która jednak zakończyła się niepowodzeniem. Ważną rolę w zwycięstwie wojsk francuskich odegrała artyleria polowa oraz wsparcie z powietrza, bez którego, jak stwierdził po bitwie generał Salan, niemożliwe byłoby zwycięstwo pod Nà Sản.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]