IV Republika Francuska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quatrième République française
IV Republika Francuska
1946–1958
Flaga Francji
Godło Francji
Flaga Francji Godło Francji
Położenie Francji
Język urzędowy francuski
Stolica Paryż
Ostatnia głowa państwa Prezydent René Coty
Ostatni szef rządu Premier Charles de Gaulle
Jednostka monetarna Frank francuski (FRF)
Data powstania 14 października 1946
Data likwidacji 4 października 1958
Mapa Francji

IV Republika Francuska (fr. Quatrième République) – okres ustrojowy we Francji w latach 1946-1958, pod rządami czwartej konstytucji republikańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Była to pod wieloma aspektami kontynuacja Trzeciej Republiki, która istniała przed II wojną światową. Francja przyjęła konstytucję Czwartej Republiki 13 października 1946.

Poczyniono szereg prób wzmocnienia władzy wykonawczej, aby zapobiec chwiejnej sytuacji politycznej, która miała miejsce przed wojną, jednak niestabilność pozostała i doprowadzała do częstych zmian w rządzie. Sytuacja zaostrzyła się szczególnie w 1958, w czasie wojny algierskiej, która spowodowała gwałtowną polaryzację społeczeństwa na algierskich kolonistów, prawicę i armię z jednej strony, a szeroko rozumianą lewicę, dążącą do rozmów pokojowych, z drugiej. Aby uporać się z tym problemem, zwrócono się do bohatera z II wojny światowej, generała Charles’a de Gaulle’a, który przyjął zaoferowaną mu władzę pod warunkiem, że zostanie przyjęta nowa konstytucja, wprowadzająca silną władzę prezydencką. Zmiany te doprowadziły do powstania Piątej Republiki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Historia Francji
Flag of France.svg