Bitwa pod Salaminą cypryjską

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Salaminą cypryjską
II wojna perska
Ilustracja
Ruiny Salaminy i Zatoka Famagusty
Czas 450 p.n.e.
Miejsce Salamina
Terytorium Cypr
Wynik zwycięstwo floty ateńskiej
Strony konfliktu
Grecy Persowie
Dowódcy
Kimon Artabazos
Siły
200 okrętów 500 okrętów
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Salaminą cypryjską – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 450 p.n.e. i było ostatnią bitwą drugiej wojny grecko-perskiej (480-449 p.n.e.).

W roku 450 p.n.e. Ateny i ich sprzymierzeńcy – zawierając ze Spartą 5-letni rozejm w toczonej wojnie peloponeskiej – podjęli kolejną ofensywę przeciw Persji[1]. Cztery lata wcześniej Persowie stłumili powstanie Inarosa w Egipcie, któremu wsparcia udzielili Ateńczycy. Egipcjanie i ich sojusznicy ponieśli klęskę. Persowie zajęli Cypr i zepchnęli następcę Inarosa w błota Delty[2], gdzie Grecy utrzymali się na jednej z wysp do roku 449 p.n.e.[3]

Kimon, dysponujący 200 trierami i 5000 hoplitów, postanowił umocnić talassokrację ateńską na wschodnich akwenach Morza Śródziemnego, ale zmarł podczas tej operacji, o czym wojska – by nie obniżać morale – nie powiadomiono[4].

Do decydującej bitwy doszło pod Salaminą (odległą o 5 km od dzisiejszej Famagusty), gdzie walki toczyły się na lądzie i na morzu. Oba starcia zakończyły się zwycięstwem Greków – rozbiciem ponad dwukrotnie większej floty fenickiej pod wodzą Artabazosa i perskich wojsk lądowych Megabazosa.

W końcu, w roku 449 p.n.e., Persja podjęła rokowania pokojowe, a Grecy wycofali się z Cypru i Egiptu[2]. Rok później podpisano kończący wojny perskie traktat pokojowy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka, Marek Węcowski, Aleksander Wolicki: Historia starożytnych Greków. T. II: Okres klasyczny. Warszawa: Wydawnictwo UW, 2009. ISBN 978-83-235-0412-2.
  • R.Ernest Dupuy, Trevor N. Dupuy: The Harper Encyclopedia of Military History. HarperCollins Publishers, 1993. ISBN 0-06-270056-1.
  • N.G.L. Hammond: Dzieje Grecji. tłum. Anna Świderkówna. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.
  • Tukidydes: Wojna peloponeska. tłum. Kazimierz Kumaniecki. Warszawa: Czytelnik, 2003. ISBN 83-07-02931-7.