Black Hornet Nano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Black Hornet Nano
Black Hornet Nano
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
 Norwegia
Producent Prox Dynamics
Marlborough Communications
Typ UAV
Dane techniczne
Wymiary
Średnica wirnika 120 mm
Masa
Własna 16 g
Osiągi
Pułap praktyczny 10–30 m
Zasięg 1000 m
Długotrwałość lotu 30 min

Black Hornet Nano (PD-100) – minaturowy, bezzałogowy śmigłowiec rozpoznawczy (UAV-unmanned aerial vehicle ang. Bezzałogowy Aparat Latający) zaprojektowany i wyprodukowany przez norweską firmę Prox Dynamics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace nad bezzałogowym, miniaturowym aparatem latającym rozpoczęły się w kwietniu 2008 roku[1]. Prowadziła je norweska firma będąca partnerem brytyjskiej Marlborough Communications[2]. System otrzymał oznaczenie PD-100 Personal Reconnaissance System. Miniaturowy śmigłowiec o wymiarach 10 x 2,5 cm i masie 16 gramów wyposażony jest w kamerę przekazującą obraz w czasie rzeczywistym lub zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Może lecieć autonomicznie, po wcześniej zaprogramowanej trasie z wykorzystaniem danych GPS lub być sterowany podczas lotu przez operatora z ziemi. Na początku 2012 roku rozpoczęto seryjną produkcję aparatów. W tym samym roku Black Hornet Nano, bo takie oznaczenie otrzymał w brytyjskiej armii[3], znalazł się na wyposażeniu żołnierzy Brigade Reconnaissance Force z Camp Bastion w Afganistanie[4]. Całość systemu, aparat wraz z naziemnym oporządzeniem, niewielkim joystickiem do ręcznego sterowania i monitorem, na którym wyświetlany jest obraz z kamery waży mniej niż 1 kilogram. Nano napędzany jest elektrycznym silnikiem zasilanym baterią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PD-100 PRS Your Personal Reconnaissance System (ang.). Proxdynamics.com. [dostęp 30 marca 2013].
  2. Miniature surveillance helicopters help protect front line troops (ang.). Gov.uk, 4 lutego 2013. [dostęp 30 marca 2013].
  3. Mini helicopter drone for UK troops in Afghanistan (ang.). BBC News UK, 3 lutego 2013. [dostęp 30 marca 2013].
  4. Mini-bsl do Afganistanu (pol.). Altair.com, 3 lutego 2013. [dostęp 30 marca 2013].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]