Siły Zbrojne Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siły zbrojne Hiszpanii
Ilustracja
Odznaka trzech gałęzi
Państwo

 Hiszpania

Dane podstawowe
Wiek poboru

18

Obecny dowódca

Filip VI

Podporządkowanie

Ministerstwo Obrony

Budżet wojskowy
Kwota

11,6 mld USD[1]

Siły zbrojne Hiszpanii (hiszp. Fuerzas Armadas Españolas) – siły i środki wydzielone przez Królestwo Hiszpanii do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na ich terytorium oraz poza nim. Składają się z czterech rodzajów sił zbrojnych:

Według rankingu Global Firepower (2021) hiszpańskie siły zbrojne stanowią 18 siłę militarną na świecie[1], z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 12,8 mld dolarów (USD)[2].

Najwyższym dowódcą sił zbrojnych jest król, ale dowódcą operacyjnym jest szef sztabu (hiszpański: Jefe del Estado Mayor de la Defensa – w skrócie JEMAD), obecnie jest nim generał Fernando García Sánchez. Ministrem obrony jest María Dolores de Cospedal.

Liczba żołnierzy w czynnej służbie wynosi około 125 tys. żołnierzy oraz 15 tys. rezerwistów[1]. Ponadto Guardia Civil i jednostki paramilitarne liczą ok. 76 tys. (2021)[1].

Rząd hiszpański rozpoczął negocjacje w sprawie przyszłego hiszpańskiego czołgu w pierwszej połowie lat 90., który miałby zastąpić M60 Patton. Chociaż Niemcy zaoferowali Hiszpanii nadwyżki czołgów Leopard 1 i sprzęt radziecki włączony do niemieckiej armii po zjednoczeniu Niemiec, rząd hiszpański odrzucił te oferty i nalegał na Leoparda 2. W marcu 1994 roku Hiszpańskie ministerstwo stworzyło Programa Coraza 2000, który skupił się na zakupie i integracji nowego uzbrojenia do armii hiszpańskiej. Program obejmował zakup i integrację hiszpańskiej wersji niemieckiego czołgu Leopard 2 w wersji 2A6, czyli Leopard 2E. Produkcję Leopardów 2E przejęło hiszpańskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe Santa Bárbara Sistemas(ang.). Produkcja odbywała się w latach 1998-2003, 60-70% składników było wyprodukowanych przez hiszpańskie firmy. Początkowo, Niemcy wypożyczyły 108 czołgów Leopard w wersji 2A4s do celów szkoleniowych na okres pięciu lat, jednakże rząd Hiszpanii zdecydował się wykupić te czołgi a produkcję Leoparda 2E ograniczyć do 219 pojazdów[3]. Obecnie, Hiszpania posiada 327 czołgów Leopard 2, 108 Leopardów 2 w wersji 2A4 oraz 219 Leopardów 2E (oparte na wersji 2A6)[4]. Inne czołgi w armii hiszpańskiej: AMX-30 w wersji hiszpańskiej czyli AMX-30E(ang.) zostały zastąpione przez 62 włoskie pojazdy B1 Centauro[5]. Na wyposażeniu sił lądowych znajdują się również wyprodukowane w Hiszpanii transportery opancerzone VEC-M1(ang.) (135 szt.) oraz Pegaso BMR(ang.) (nazywane również jako BMR-600, 648 szt.), jednakże nie są już one produkowane. Użytkowanych jest również ponad 500 amerykańskich M113. Bojowy wóz piechoty ASCOD (zaprojektowany we współpracy z Austrią), został wyprodukowany w Hiszpanii w ilości 261 szt, jednakże ze względów finansowych obecnie służy 117 tych pojazdów. W użytkowaniu jest również ponad 1500 produkowanych w Hiszpanii terenowych pojazdów wojskowych URO VAMTAC(ang.).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]