Blanca Peak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blanca Peak
Ilustracja
Blanca Peak (L) i Ellingwood Point (C) widziane ze szczytu Mount Lindsey
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kolorado
Położenie Kolorado
Pasmo Northern Sangre de Cristo Range
Wysokość 4372 m n.p.m.
Wybitność 1623 m
Pierwsze wejście 14 sierpnia 1874
Grupa mierniczych Wheelera
Położenie na mapie Kolorado
Mapa konturowa Kolorado, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Blanca Peak”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Blanca Peak”
Ziemia37°34′39″N 105°29′07″W/37,577500 -105,485278

Blanca Peak jest jednym z wielu "czterotysięczników" stanu Kolorado w USA. Jest czwartym co do wysokości szczytem stanu i siódmym na obszarze kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Znajduje się na południowym krańcu pasma Northern Sangre de Cristo Range, północnego odcinka łańcucha górskiego Sangre de Cristo i jest najwyższym szczytem obu części. Jest również punktem zbieżnym granic hrabstw Huerfano, Costilla i Alamosa położonym 32 km na północny wschód od miejscowości Alamosa. 24 km na północno-północny zachód od szczytu znajduje się Park Narodowy Great Sand Dunes.

Blanca Peak jest dla Indian z plemienia Nawahów Świętą Górą Wschodu: Sisnaajinii[1] (lub Tsisnaasjini[2]), Górą Poranną lub Górą Białej Muszli. Masyw uważany jest za wschodnią granicę Dinetah, tradycyjnej ojczyzny Nawahów.

Blanca Peak zajmuje dominującą pozycję na samym końcu pasma, wznosząc się 1830 m nad Doliną San Luis, a sam szczyt jest odległy od krawędzi doliny o zaledwie 7,2 km[3].

Tablica informacyjna na szczycie głosi, że "pierwszego odnotowanego wejścia dokonała grupa mierniczych Wheelera 14 sierpnia 1874 roku, ale ku swemu zdumieniu znaleźli kopiec z kamieni ułożony zapewne przez Indian z plemienia Ute lub wędrujących po tych okolicach Hiszpanów"[4].

W pobliżu znajdują się trzy inne "czterotysięczniki": Mount Lindsey na wschodzie, Ellingwood Point na północy i Little Bear Peak na południowym zachodzie. Ellingwood Point łączy z Blanca krótka i wysoka grań, w związku z czym wspinacze zwykle zdobywają oba szczyty. Little Bear również łączy się wysoką granią z Blanca, ale jest to droga o znacznej trudności, zalecana jedynie najbardziej doświadczonym wspinaczom[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert S. McPherson, Sacred Land, Sacred View: Navajo perceptions of the Four Corners Region, Brigham Young University, ​ISBN 1-56085-008-6
  2. Lapahie.com
  3. Blanca Peak on TopoQuest
  4. Blanca Peak on Summitpost
  5. Louis W. Dawson II, Dawson's Guide to Colorado's Fourteeners, Volume 2, Blue Clover Press, 1996, ​ISBN 0-9628867-2-6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert S. McPherson: Sacred Land, Sacred View: Navajo perceptions of the Four Corners Region, Brigham Young University, ​ISBN 1-56085-008-6​.
  • Louis W. Dawson II: Dawson's Guide to Colorado's Fourteeners, Volume 2, Blue Clover Press, 1996, ​ISBN 0-9628867-2-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]