Blanca Peak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blanca Peak
Ilustracja
Blanca Peak (L) i Ellingwood Point (C) widziane ze szczytu Mount Lindsey
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kolorado
Położenie Kolorado
Pasmo Northern Sangre de Cristo Range
Wysokość 4372 m n.p.m.
Wybitność 1623 m
Pierwsze wejście 14 sierpnia 1874
Grupa mierniczych Wheelera
Położenie na mapie Kolorado
Mapa lokalizacyjna Kolorado
Blanca Peak
Blanca Peak
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Blanca Peak
Blanca Peak
Ziemia37°34′39″N 105°29′07″W/37,577500 -105,485278

Blanca Peak jest jednym z wielu "czterotysięczników" stanu Kolorado w USA. Jest czwartym co do wysokości szczytem stanu i siódmym na obszarze kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Znajduje się na południowym krańcu pasma Northern Sangre de Cristo Range, północnego odcinka łańcucha górskiego Sangre de Cristo i jest najwyższym szczytem obu części. Jest również punktem zbieżnym granic hrabstw Huerfano, Costilla i Alamosa położonym 32 km na północny wschód od miejscowości Alamosa. 24 km na północno-północny zachód od szczytu znajduje się Park Narodowy Great Sand Dunes.

Blanca Peak jest dla Indian z plemienia Nawahów Świętą Górą Wschodu: Sisnaajinii[1] (lub Tsisnaasjini[2]), Górą Poranną lub Górą Białej Muszli. Masyw uważany jest za wschodnią granicę Dinetah, tradycyjnej ojczyzny Nawahów.

Blanca Peak zajmuje dominującą pozycję na samym końcu pasma, wznosząc się 1830 m nad Doliną San Luis, a sam szczyt jest odległy od krawędzi doliny o zaledwie 7,2 km[3].

Tablica informacyjna na szczycie głosi, że "pierwszego odnotowanego wejścia dokonała grupa mierniczych Wheelera 14 sierpnia 1874 roku, ale ku swemu zdumieniu znaleźli kopiec z kamieni ułożony zapewne przez Indian z plemienia Jutów lub wędrujących po tych okolicach Hiszpanów"[4].

W pobliżu znajdują się trzy inne "czterotysięczniki": Mount Lindsey na wschodzie, Ellingwood Point na północy i Little Bear Peak na południowym zachodzie. Ellingwood Point łączy z Blanca krótka i wysoka grań, w związku z czym wspinacze zwykle zdobywają oba szczyty. Little Bear również łączy się wysoką granią z Blanca, ale jest to droga o znacznej trudności, zalecana jedynie najbardziej doświadczonym wspinaczom[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert S. McPherson, Sacred Land, Sacred View: Navajo perceptions of the Four Corners Region, Brigham Young University, ​ISBN 1-56085-008-6
  2. Lapahie.com
  3. Blanca Peak on TopoQuest
  4. Blanca Peak on Summitpost
  5. Louis W. Dawson II, Dawson's Guide to Colorado's Fourteeners, Volume 2, Blue Clover Press, 1996, ​ISBN 0-9628867-2-6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert S. McPherson: Sacred Land, Sacred View: Navajo perceptions of the Four Corners Region, Brigham Young University, ​ISBN 1-56085-008-6​.
  • Louis W. Dawson II: Dawson's Guide to Colorado's Fourteeners, Volume 2, Blue Clover Press, 1996, ​ISBN 0-9628867-2-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]