Boeing Boeing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Boeing Boeing – komedia francuskiego dramatopisarza Marca Camolettiego, napisana w 1960 roku.

Grana w 55 krajach świata sztuka doczekała się wielu przekładów i adaptacji (w 1991 roku wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa do kategorii "najczęściej wystawiana francuska sztuka" – 17 500 realizacji). Zrealizowana na West Endzie i Broadwayu, została uhonorowana m.in. Tony Awards. Tuż po pierwszych adaptacjach scenicznych powstało kilka ekranizacji. W jednej z nich wystąpili Jerry Lewis i Tony Curtis (1965).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Sztuka opowiada historię mężczyzny związanego z trzema stewardesami. Dzięki precyzyjnej organizacji i pomocy oddanej, choć wiecznie narzekającej służącej Nadii, Maksowi zawsze udaje się skoordynować wizyty kolejnych narzeczonych i każdą z nich utrzymać w przekonaniu, że jest tą jedyną. Uważa ten układ za idealny. Sytuacja komplikuje się, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie trzy panie zjawiają się u Maksa w domu. Pojawia się też przyjaciel Maksa z dawnych lat, który jest zmuszony improwizować przed kolejnymi narzeczonymi.

Polskie realizacje[edytuj | edytuj kod]

W Polsce tekst Camolettiego w przekładzie Henryka Rostworowskiego pod tytułem Latające narzeczone był szczególnie popularny w latach 60.80. (10 realizacji). Po 20 latach nieobecności powrócił na polską scenę w swoim oryginalnym tytule, w nowym przekładzie i adaptacji Bartosza Wierzbięty. Boeing, Boeing wystawiany jest od maja 2009 roku w Teatrze Buffo w Warszawie w reżyserii Gabriela Gietzky'ego, a główne role grają:

W 2011 roku spektakl został uhonorowany Nagrodą Publiczności XV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie.

W grudniu 2011 odbyła się premiera Boeing, Boeing, także w adaptacji Bartosza Wierzbięty, w krakowskim Teatrze Bagatela w reżyserii Pawła Pitery. Obsada:

We wrześniu 2013 odbyła się kolejna premiera Boeing, Boeing w adaptacji Bartosza Wierzbięty, tym razem w łódzkim Teatrze Powszechnym w reżyserii Giovanniego Castellanosa. Obsada: Magda Zając, Karolina Łukaszewicz, Beata Ziejka, Jakub Firewicz, Janusz German, Artur Zawadzki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boeing, Boeing, Teatr Powszechny w Łodzi [dostęp 2019-02-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]