Przejdź do zawartości

Bogosort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bogosort
ilustracja
Rodzaj

Sortowanie

Struktura danych

Tablica

Złożoność
Czasowa

śr. [1]

Pamięciowa

Bogosortniestabilny, trywialny w działaniu algorytm sortowania o bardzo dużej złożoności obliczeniowej, oparty na metodzie prób i błędów.

Działanie algorytmu polega na ciągłym losowym ustawianiu sortowanych elementów i sprawdzaniu czy po wymieszaniu elementy są posortowane. Operacje mieszania powtarzane są aż do posortowania elementów. Aby posortować talię kart tym algorytmem należy wyrzucić talię w powietrze, pozbierać z podłogi i sprawdzić czy karty ułożyły się w oczekiwany porządek. Czynność powtarzamy aż do uzyskania oczekiwanego efektu[2].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Algorytm stosuje się głównie w celach edukacyjnych, aby uzyskać efekt kontrastu przy porównywaniu z innymi algorytmami. Nie jest używany w praktyce – posortowanie kilkunastu elementów może trwać bardzo długo i nie ma pewności, czy w ogóle się zakończy.

Złożoności[edytuj | edytuj kod]

Średnia złożoność obliczeniowa wynosi [1]. W przypadku pesymistycznym sortowanie będzie trwać w nieskończoność[1]. Zajętość pamięci wynosi

Pseudokod[edytuj | edytuj kod]

dopóki nie jest_posortowana(tablica)
 tablica := losowa_permutacja(tablica)

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Bozo sort[edytuj | edytuj kod]

Różnica pomiędzy Bogosortem a Bozosortem jest taka, że ten drugi – w przypadku, gdy elementy nie są jeszcze posortowane – zamienia miejscami dwa dowolne elementy i ponawia sprawdzanie porządku elementów.

Bogobogo sort[edytuj | edytuj kod]

To algorytm sortowania, który został stworzony tak, aby nie odniósł sukcesu do śmierci cieplnej wszechświata.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hermann Gruber, Markus Holzer, Oliver Ruepp. Sorting the Slow Way: An Analysis of Perversely Awful Randomized Sorting Algorithms. „Lecture Notes in Computer Science”. 4475, s. 183–197, 2007. Springer Berlin Heidelberg. DOI: 10.1007/978-3-540-72914-3_17. ISSN 0302-9743. (ang.). 
  2. Informacje o algorytmie Bogosort. [dostęp 2009-05-09]. (ang.).