Bougainville (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bougainville
Autonomous Region of Bougainville
prowincja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Papua-Nowa Gwinea
Siedziba Buka
Powierzchnia 9 300 km²
Populacja (2000)
• liczba ludności

175 160
• gęstość 18,8 os./km²
Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Położenie na mapie
Ziemia 6°00′S 155°00′E/-6,000000 155,000000

Bougainville (ang. Autonomous Region of Bougainville) – autonomiczna prowincja Papui-Nowej Gwinei. Obejmuje wyspy Bougainville, Buka oraz kilka mniejszych wysepek. Stolicą jest Buka, planowane jest jednak przeniesienie jej do Arawa.

Historia[edytuj]

Wyspa została nazwana na część francuskiego żeglarza Louisa Antoine'a de Bougainville'a. W okresie kolonialnym wyspa znajdowała się pod administracją niemiecką jako część Nowej Gwinei Niemieckiej. W latach 1918-1975 administrację z ramienia Liga Narodów sprawowała Australia.

W 1975 bezskutecznie próbowano proklamować niepodległość pod nazwą Północne Wyspy Salomona. W 1976 wyspa weszła w skład Papui-Nowej Gwinei.

Na wyspie znajdują się bogate złoża miedzi i złota. Podział zysków z ich eksploatacji doprowadził do konfliktu między rządem w Port Moresby a mieszkańcami wyspy. Pod koniec lat 80. XX w. powstała Rewolucyjna Armia Bougainville (ang. Bougainville Revolutionary Army, w skrócie BRA), która w 1989 zażądała niepodległości wyspy. Walki między separatystami a wojskami rządowymi trwały do 1997 i kosztowały życie ok. 20 tys. osób. Oficjalny rozejm podpisano dopiero w 2001 po interwencji rządu Australii. Na podstawie zawartego wówczas porozumienia Bougainville zyskało status autonomicznej prowincji Papui-Nowej Gwinei i prawo do własnych rządów w sprawach wewnętrznych. Jedno z uzgodnień porozumienia przewiduje przeprowadzenie referendum dotyczącego przyszłego statusu prowincji (w tym niepodległości). Referendum powinno odbyć się nie wcześniej niż 10 lat i nie później niż 15 lat po utworzeniu rządu atonomicznego[1].

Na przełomie maja i czerwca 2005 r. na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu Bougainville, które wygrał proniepodległościowy Ludowy Kongres Bougainville. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca Kongresu Joseph Kabui. Między 2015 a 2020 ma się odbyć referendum niepodległościowe.

Zobacz też[edytuj]

Prezydenci Autonomicznego Regionu Bougainville.

Przypisy