Bougainville (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne rozumienia nazwy „Bougainville”.
Bougainville
Autonomous Region of Bougainville
prowincja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Papua-Nowa Gwinea
Region Islands
Siedziba Buka
Kod ISO 3166-2 PG-NSB
Powierzchnia 9384[1] km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

249 358[2]
• gęstość 26,57 os./km²
Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Położenie na mapie
Podział administracyjny prowincji autonomicznej Bougainville

Bougainville (ang. Autonomous Region of Bougainville) – autonomiczna prowincja Papui-Nowej Gwinei. Obejmuje wyspy Bougainville, Buka oraz wiele mniejszych wysepek. Stolicą jest Buka, planowane jest jednak przeniesienie jej do Arawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa została nazwana na cześć francuskiego żeglarza Louisa Antoine’a de Bougainville’a. W okresie kolonialnym wyspa znajdowała się pod administracją niemiecką jako część Nowej Gwinei Niemieckiej. W latach 1918–1975 administrację z ramienia Ligi Narodów sprawowała Australia.

W 1975 bezskutecznie próbowano proklamować niepodległość pod nazwą Północne Wyspy Salomona. W 1976 wyspa weszła w skład Papui-Nowej Gwinei.

Na wyspie znajdują się bogate złoża miedzi i złota. Podział zysków z ich eksploatacji doprowadził do konfliktu między rządem w Port Moresby a mieszkańcami wyspy. Pod koniec lat 80. XX w. powstała Rewolucyjna Armia Bougainville (ang. Bougainville Revolutionary Army, w skrócie BRA), która w 1989 zażądała niepodległości wyspy. Walki między separatystami a wojskami rządowymi trwały do 1997 i kosztowały życie ok. 20 tys. osób. Oficjalny rozejm podpisano dopiero w 2001 po interwencji rządu Australii. Na podstawie zawartego wówczas porozumienia Bougainville zyskało status autonomicznej prowincji Papui-Nowej Gwinei i prawo do własnych rządów w sprawach wewnętrznych. Jedno z uzgodnień porozumienia przewiduje przeprowadzenie referendum dotyczącego przyszłego statusu prowincji (w tym niepodległości). Referendum powinno odbyć się nie wcześniej niż 10 lat i nie później niż 15 lat po utworzeniu rządu autonomicznego[3].

Na przełomie maja i czerwca 2005 na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu Bougainville, które wygrał proniepodległościowy Ludowy Kongres Bougainville. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca Kongresu Joseph Kabui. W 2019 roku, ma się odbyć referendum, w którym mieszkańcy mają opowiedzieć się za niepodległością Wyspy Bougainville lub pozostawieniem jej pod zależnością Papui-Nowej Gwinei. Datę referendum wyznaczono na 17 października 2019 r.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gwillim Law: Provinces of Papua New Guinea (ang.). W: Statoids [on-line]. [dostęp 2018-01-16].
  2. 2011 National Population and Housing Census of Papua New Guinea - Final Figures. National Statistics Office Papua-New Guinea, 2011. [dostęp 23 maja 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 kwietnia 2016)].
  3. Bougainville Peace Agreement
  4. Ball rolling on Bougainville referendum (ang.). Radio New Zealand, 23 maja 2016. [dostęp 2018-08-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]