Boys Beware

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boys Beware

Pełna wersja filmu (dostępne polskie napisy)
Rok produkcji 1961
Data premiery 1961
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 10 min
Produkcja Sid Davis
Budżet 1.000 USD

Boys Beware (pol. Chłopcy, bądźcie ostrożni) – amerykański propagandowy film krótkometrażowy stworzony przez Sid Davis Productions, którego głównym założeniem jest przestrzeganie młodych chłopców przed drapieżnymi homoseksualistami. Film opublikowany został w 1961 i objęty był prawem autorskim, obecnie znajduje się w public domain.

Ogólnie o filmie[edytuj | edytuj kod]

Film został w całości zrealizowany na przedmieściach Los Angeles przy współpracy z wydziałem policji w Inglewood i Inglewood Unified School District. Narratorem jest mężczyzna opisujący siebie jako policjant udający się właśnie do jednej ze szkół na pogadankę o seksualnych drapieżcach czyhających na dorastających chłopców.

Pomijając panujące w latach 60. przekonanie, jakoby homoseksualni mężczyźni stanowili zagrożenie dla młodych chłopców, film znany jest ze względu na nietypowe postępowanie policyjne. Jeden z chłopców, Jimmy, zostaje zabrany do hotelu, gdzie jest molestowany, a następnie zgłasza sprawę na policję. Winowajca zostaje aresztowany, zaś Jimmy otrzymuje nadzór kuratorski, co może oznaczać, że wymiar sprawiedliwości obwinił go za wydarzenia, w których brał udział.

Kolejnym nieostrożnym chłopcem przedstawionym w filmie jest Mike, zamordowany przez porywacza, co narrator podsumowuje stwierdzeniem, że „przehandlował swoje życie za nagłówek w gazecie”.

Trzeci chłopiec, Denny, zostaje podstępem zwabiony do samochodu obcego mężczyzny. Mężczyzna zostaje aresztowany za sprawą kolegi Denny’ego, który spisał numery rejestracyjne samochodu i przekazał je matce chłopca, która zawiadomiła policję.

Czwartemu chłopcu, Bobby’emu, udaje się uciec, kiedy zdaje sobie sprawę że śledzi go mężczyzna (grany przez samego Davisa), którego wcześniej widział w publicznej przebieralni przy plaży. Rezygnuje z wracania do domu na skróty, wracając dłuższą drogą z resztą chłopców.

Film przedstawia gejów jako gwałcicieli i pedofilów, kilkakrotnie określając homoseksualizm jako chorobę psychiczną. W filmie wykorzystano również inny powszechny w tamtych czasach stereotyp, jakoby geje nosili wąsy, okulary przeciwsłoneczne i krawaty.

W wyniku skromnego – nawet jak na 1961 rok – budżetu wynoszącego tysiąc dolarów (7,8 tys. po uwzględnieniu inflacji) w filmie zdarzają się dziwne sytuacje, przykładowo mężczyzna z trzeciej opowieści jeździ dokładnie tym samym chevrolet biscayne’em co detektyw-narrator.

Davis był w dobrej komitywie z wydziałem policji w południowej Kalifornii i kierował się jej sugestiami dotyczącymi przesłania filmu.

W 1973 roku zrealizowano kolorową wersję filmu, nazwaną Boys Aware. Wykorzystano w niej ten sam scenariusz i muzykę, wystąpili w niej jednak inni aktorzy. Kilku chłopców zagrały czarnoskóre osoby, całkowicie nieobecne w pierwotnej wersji.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Margalit Fox z „The New York Timesa” określiła Boys Beware jako jeden z tych filmów Davisa, które „brzydko się zestarzały”[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Margalit Fox: Sid Davis, 90, a Filmmaker of Cautionary Tales for Youth, Dies (ang.). New York Times, 9 listopada 2006. [dostęp 2013-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]