Brama Halle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brama Halle
fr. Porte de Hal, niderl. Hallepoort
Ilustracja
Zdjęcie z 2008
Państwo  Belgia
Region stołeczny  Bruksela
Typ budynku brama miejska
Ukończenie budowy 1381
Położenie na mapie Brukseli
Mapa lokalizacyjna Brukseli
Brama Halle
Brama Halle
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Brama Halle
Brama Halle
50°49′58,8536″N 4°20′41,6182″E/50,833015 4,344894
Strona internetowa

Brama Halle (nid. Hallepoort; fr. Porte de Hal) – średniowieczna brama miejska stanowiąca część drugiego obwodu murów miejskich Brukseli.

Nazwa pochodzi od miasta Halle w Brabancji Flamandzkiej, położonego na południowy zachód od Brukseli, w stronę którego brama jest zorientowana. Zbudowana w 1381, w swej pierwotnej postaci zawierała bronę i most zwodzony nad otaczającą fosą. Jest jedyną z ośmiu dawnych bram miejskich Brukseli (pozostałe to: brama Laeken, Flandryjska, Anderlecht, Namur, Leuven, Schaerbeek oraz Kanałowa), która przetrwała do dziś - w czasie wyburzania fortyfikacji służyła bowiem jako więzienie wojskowe. Inne funkcje, jakie pełniła w swej historii to dom celny, skład zboża oraz kościół luterański.

W 1847 brama stała się częścią Musée Royal d'Armures, d'Antiquités et d'Ethnologie przemianowanego później na Królewskie Muzea Sztuki i Historii. W latach 1868-1870 architekt Hendrik Beyaert zajmując się renowacją obiektu i adaptacją dla celów muzealnych, nadał budynkowi - zwłaszcza w wystroju zewnętrznym - charakter neogotyckiego zamku. Po 1889 brama nie mieściła już całości kolekcji, w związku z czym pozostawiono w niej jedynie broń i zbroje, pozostałe zaś eksponaty przeniesiono do nowo utworzonego Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej.

W 1976 budynek ze względu na zły stan został zamknięty dla publiczności. Od 1991 mieścił jedynie wystawy czasowe. W 2008 zakończyła się trwająca przez rok pełna renowacja budynku i od tego czasu muzeum jest dostępne dla zwiedzających. Znajdują się w nim eksponaty związane z historią budynku, Brukseli i jej obronności. Kolekcja zawiera zbroję paradną arcyksięcia Albrechta, namiestnika Niderlandów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]