Bramka (Rudawy Janowickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bramka
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Rudawy Janowickie
Wzgórza Karpnickie
Wysokość 495, 490, 486 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Bramka
Bramka
Ziemia50°48′42,199″N 15°50′11,699″E/50,811722 15,836583

Bramka (niem. Klōbers Denkmal, 495, 490, 486 m n.p.m.) – niewysokie, rozległe, kilkuwierzchołkowe wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej części Rudaw Janowickich, na południowym krańcu Wzgórz Karpnickich. Od Brzeźnika, na południu, oddziela go bezimienna kopa i Przełęcz pod Brzeźnikiem. Wznosi się na południowy wschód od Bukowca.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o nieregularnym kształcie nad południową częścią miejscowości Bukowiec. Na południowym zboczu znajduje się grupa skalna w kształcie bramy, od której pochodzi nazwa wzniesienia.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane jest z waryscyjskich granitów karkonoskich.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Na południowym zboczu poniżej szczytu znajduje się stare założenie parkowe. Cały szczyt i zbocza porasta las, w którym występuje wiele ciekawych gatunków drzew liściastych, niektóre z nich stanowią pomniki przyrody. Zboczem poniżej szczytu prowadzi droga, oraz kilka leśnych ścieżek.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku wieku XIX w okresie romantyzmu i panującej w ówczesnej Europie modzie na romantyczne krajobrazy, wzniesienie Bramka oraz założenie parkowe w Hohenwies (obecnie Kowary-Wojków), z wyjątkowo stylowymi obiektami sanatoryjno-szpitalnymi ,,Bukowiec i ,,Wysoka Łąka, włączono do sentymentalnego krajobrazu, który realizowano wokół letniej rezydencji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Wokół wzniesienia wykonano wiele alejek spacerowych. Poniżej szczytu założono stylowy park i nasadzono wiele atrakcyjnych drzew i krzewów. Obecnie po dawnej świetności bliskiego otoczenia wzniesienia, pozostały dorodne drzewa jako pomniki przyrody a po dawnych alejkach pozostały jedynie ścieżki. Drzewa wyrosły i zasłoniły widok na okoliczne wzniesienia i góry. Na skałce w kształcie bramki, znajdującej się na południowym zboczu wykuto napis: "Klōber's Dwelling 1795", na pamiątkę pobytu uczonego Karla Ludwiga von Klōbera. Od tej tablicy pochodzi niemiecka nazwa wzniesienia.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zachodnim podnóżem góry prowadzi szlak turystyczny:

  • szlak turystyczny niebieski niebieski – fragment szlaku prowadzący z Kowar do Karpnik

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]