Brasileirinho. Muzyka słońca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brasileirinho. Muzyka słońca
Brasileirinho - Grandes Encontros do Choro
Gatunek dokument
Rok produkcji 2005
Data premiery 12 lutego 2005
Kraj produkcji  Brazylia
 Finlandia
 Szwajcaria
Język portugalski
Czas trwania 90 min
Reżyseria Mika Kaurismäki
Scenariusz Mika Kaurismäki
Marco Forster
Zdjęcia Jacques Cheuiche
Montaż Karen Harley

Brasileirinho. Muzyka słońca (port. Brasileirinho - Grandes Encontros do Choro) - pełnometrażowy film dokumentalny z 2005 roku, poświęcony choro, specyficznie brazylijskiemu gatunkowi muzycznemu, który stanowił podstawę dla rozwoju takich stylów muzycznych jak samba czy bossa nova. Film został zrealizowany w koprodukcji brazylijsko-fińsko-szwajcarskiej. Za kamerą stanął fiński reżyser Mika Kaurismäki, od lat spędzający znaczną część swojego czasu w Brazylii. Kierownictwo muzyczne nad projektem sprawował brazylijski gitarzysta Marcello Gonçalves.

Oś narracji filmu stanowi uroczysty koncert w Rio de Janeiro z okazji obchodzonego w Brazylii Narodowego Dnia Choro. Kamera obserwuje przygotowania do tego wydarzenia, a także obszerne fragmenty samego koncertu. Przeplatają je sceny, w których poznajemy bliżej uczestników koncertu, będących czołowymi wykonawcami choro. Muzycy opowiadają o swoich karierach, używanych instrumentach oraz o historii choro jako gatunku. Prezentują też najbardziej znane kompozycje.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

W filmie występują i grają następujący wykonawcy:

Dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Światowa prapremiera filmu miała miejsce w lutym 2005 na festiwalu w Berlinie. Pierwszy oficjalny pokaz w Polsce odbył się 8 sierpnia 2008 roku w ramach Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Prawa do dystrybucji filmu w Polsce posiada firma SPI International Polska. W roku 2010 był on emitowany na antenie należącego do tego dystrybutora kanału telewizyjnego Filmbox Extra.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]