SPI International Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
SPI International Polska
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

2 grudnia 1994

Właściciel

SPI International Polska Sp. z o.o.

Kraj nadawania

 Polska

Strona internetowa

SPI International Polska – firma od 1999 zajmująca się dystrybucją i produkcją filmową pod dwiema markami: SPI i SPInka.

Obecnie firma jest nadawcą kilkunastu kanałów telewizyjnych. W swoim portfolio posiada kanały filmowe: Kino Polska HD, Kino TV HD, FilmBox Extra HD, FilmBox Premium HD, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, FilmBox Arthouse HD, sportowe FightBox, FightBox HD, serialowy Timeless Drama Channel, dokumentalny DocuBox, o modzie FashionBox, skierowany do mężczyzn Fast & FunBox HD, muzyczne Kino Polska Muzyka i 360 TuneBox oraz ogólnotematyczny Zoom TV. Spółka jest także współwłaścicielem kanału Stopklatka.

SPI - jest dystrybutorem takich komercyjnych filmów jak Sin City: Miasto grzechu, Asterix i Obelix: Misja Kleopatra, Asterix na Olimpiadzie, Next czy Pulp Fiction.

SPInka, zajmowała się kinem artystycznym, wprowadziła na ekrany polskich kin tytuły, jak: Chicago, Frida, Godziny, Królowa, czy Polak potrzebny od zaraz (It's a Free World) nagrodzone na festiwalu w Wenecji dzieło Kena Loacha, koprodukowane przez SPI.

Od 2002 roku firma zajmuje się również produkcją filmową. Filmy koprodukowane przez SPI to Symetria Konrada Niewolskiego, Wesele i Dom zły Wojciecha Smarzowskiego oraz Rozmowy nocą w reżyserii Macieja Żaka ze scenariuszem Karoliny Szymczyk-Majchrzak, wyróżnionym w konkursie Hartley-Merrill Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmy te przyciągnęły do polskich kin setki tysięcy widzów oraz zdobyły uznanie na festiwalach filmowych w kraju i na świecie. Kolejne filmy SPI odniosły sukces na festiwalach polskich filmów w Gdyni. Zarówno Teraz ja Anny Jadowskiej, jak i Chaos Xawerego Żuławskiego otrzymały nagrody za Najlepszy Debiut Reżyserski.

Filmy dystrybuowane przez SPI (także te w High Definition) można również oglądać za pomocą usługi VOD (wideo na życzenie) – FilmBox Live.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]