Przejdź do zawartości

Britannia (personifikacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Posąg przedstawiający Britannię, część pomnika upamiętniającego zwycięstwo angielskie nad hiszpańską Wielką Armadą w Plymouth

Britanniapersonifikacja narodowa Wielkiej Brytanii, postać kobieca zazwyczaj przedstawiana z hełmem na głowie, trzymająca trójząb i tarczę w barwach flagi brytyjskiej, często w pozycji siedzącej[1][2].

Wizerunek Britannii powstał w czasach rzymskiej okupacji Wielkiej Brytanii (II wiek), pojawiał się m.in. na bitych przez Rzymian monetach. Nazwa „Britannia” pochodzi od łacińskiej nazwy wyspy (Britannia). Wskrzeszony w XVII wieku, w okresie panowania Karola II, wykorzystany został m.in. na medalach upamiętniających traktat pokojowy w Bredzie (1667) oraz monetach miedzianych z 1672 roku[1].

Pierwotnie atrybutem Britannii była włócznia; od 1797 roku jej miejsce zajął trójząb, symbolizujący panowanie nad morzem. Hełm stał się atrybutem Britannii w 1825 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c John Cannon: The Oxford Companion to British History. Oxford University Press, 2002, s. 126. ISBN 0-19-860872-1. (ang.).
  2. Britannia. Lexico.com. [dostęp 2021-09-23]. (ang.).