Flaga Wielkiej Brytanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Wielkiej Brytanii
Union Flag lub Union Jack
Flaga Wielkiej Brytanii
Flaga Wielkiej Brytanii
Informacje
W użyciu Flaga cywilna i państwowa państwowym i cywilnym
Proporcje 1:2
Wprowadzona 1 stycznia 1801
Opis flagi Czerwony krzyż z białą obwódką na niebieskim tle z obwiedzionym na biało krzyżem ukośnym naprzemiennie czerwono-białym
Warianty
Bandera cywilna
Bandera cywilnaBandera cywilna
Bandera państwowa
Bandera państwowaBandera państwowa
Bandera wojenna
Bandera wojennaBandera wojenna

Flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (nazywana Union Jack lub Union Flag[1]) – flaga państwowa Wielkiej Brytanii.

Obecny wygląd flagi powstał przy zawiązaniu unii między Wielką Brytanią a Irlandią w 1801 roku. W jej skład wchodzi czerwony krzyż świętego Jerzego (patrona Anglii) z białymi krawędziami i krzyż świętego Patryka (patrona Irlandii) wkomponowany w krzyż świętego Andrzeja (patrona Szkocji). Walia, której patronem jest święty Dawid, nie ma swojego symbolu na fladze, gdyż przy zawiązywaniu unii między Anglią a Szkocją, Walia była częścią Królestwa Anglii.

Prawidłowe proporcje flagi to 1:2, choć armia brytyjska używa zmodyfikowanej wersji w proporcjach 3:5.

Wcześniejsza wersja flagi Wielkiej Brytanii powstała w 1606 r. przy ogłoszeniu Jakuba I Stuarta królem Szkocji i Anglii. Nowa flaga została zatwierdzona przez rozkaz Tajnej Rady w 1801 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach 1:2 (flaga używana przez wojska lądowe ma wymiary 3:5).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza obecnej wersji flagi Wielkiej Brytanii

Flaga brytyjska w pierwszej wersji z 1603 powstała w efekcie połączenia Anglii i Szkocji unią personalną pod rządami Jakuba I z dynastii Stuartów. Flaga łączyła symbole kojarzone od późnego średniowiecza z oboma królestwami i ich patronami: czerwony krzyż św. Jerzego na białym polu symbolizujący Anglię i jej patrona oraz biały krzyż świętego Andrzeja na polu błękitnym. W 1801 roku w momencie powstania Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii tj. likwidacji samodzielnego parlamentu Irlandii do flagi dodano jeszcze trzeci krzyż – ukośny czerwony na białym polu, nazwany krzyżem św. Patryka. W odróżnieniu od symboli Anglii i Szkocji, ten trzeci krzyż był stosunkowo świeżym konceptem, nie miał głębszego zakorzenienia w historii i kulturze irlandzkiej, a powstał dopiero pod koniec XVIII wieku jako symbol Orderu Św. Patryka. W okresie od XVI wieku do XIX wieku brytyjska flaga była jedynie banderą, symbolizującą monarchię i jej siły zbrojne, przede wszystkim marynarkę wojenną, jako że kategoria flag narodowych jeszcze nie istniała. Podstawowa wersja flagi zwana Union Flag lub Union Jack była używana przede wszystkim jako proporzec w marynarce wojennej, stąd zresztą jej najczęściej używana nazwa Union Jack (ang. Jack – proporzec). W marynarce wojennej w użyciu były w tym okresie jednocześnie trzy warianty bander wojennych:

  • White Ensign (biała, z czerwonym krzyżem św. Jerzego i pomniejszonym Union Jack w kantonie)
  • Blue Ensign (błękitna z pomniejszonym Union Jack w kantonie)
  • Red Ensign (czerwona z pomniejszonym Union Jack w kantonie)

Cała brytyjska marynarka wojenna (Royal Navy) od II połowy XVII wieku do 1864 roku była podzielona na trzy eskadry (Naval Squadrons): Białą Eskadrę (White Squadron), Błękitną Eskadrę (Blue Squadron) i Czerwoną Eskadrę (Red Squadron) co miało uzasadnienie taktyczne w okresie żaglowych flot liniowych. Red Ensign była równocześnie używana jako bandera handlowa. W XIX wieku podział na „kolorowe” eskadry stał się anachronizmem, w związku z czym w 1864 roku zadecydowano, że odtąd tylko White Ensign ma być banderą wojenną. Blue Ensign stała się banderą statków handlowych dowodzonych przez oficera rezerwy marynarki wojennej oraz banderą statków w służbie administracji państwowej (na ogół na banderze tej umieszcza się emblemat oznaczający konkretną instytucję, można ją więc traktować jako banderę urzędową. Red Ensign pozostała banderą handlową.

Jednocześnie od początku XIX wieku Union Jack zaczęła być używana także na lądzie jako flaga wojenna, tzn. flaga wywieszana nad miejscami zakwaterowania wojska i obiektami wojskowymi. Red Ensign był natomiast w XIX wieku często traktowany jako flaga cywilna Brytyjczyków na lądzie. Postrzeganie i traktowanie Union Jack (Union Flag) jako flagi narodowej Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków zaczęło się dopiero w okresie panowania królowej Wiktorii w końcu XIX wieku.

Flagi kolonii i dominiów[edytuj | edytuj kod]

W XIX wieku przyjął się też obyczaj używania w koloniach i dominiach brytyjskich Red Ensign na lądzie jako flagi cywilnej i Blue Ensign na lądzie jako flagi urzędowej, w obu przypadkach z dodanymi emblematami kolonii lub dominium. Zwyczaj, ten początkowo nieoficjalny, został z czasem zalegalizowany i przyczynił się do powstania wielu flag narodowych państw Wspólnoty Narodów, między innymi używanych do dziś flag Australii, Nowej Zelandii i Fidżi na których widnieje Union Jack w kantonie.

Wywieszanie flagi[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania nie ma pisanej konstytucji w jednolitej formie ani ustawy o symbolach narodowych. Status Union Jack jako flagi narodowej i państwowej wynika ze zbioru kilkunastu orzeczeń prawnych przyjętych w początkach XX wieku. Dopiero w 1933 roku sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ogłosił jednoznacznie, że „Union Flag jest flagą narodową i może być wywieszana na lądzie przez każdego poddanego Jego Królewskiej Mości”.

W 2007 roku rząd Wielkiej Brytanii zniósł kolejne restrykcje dotyczące wywieszania flagi z zastrzeżeniem jej wywieszania na terenie Anglii na budynkach rządowych tylko w dni świąteczne[2]. W 2012 roku w Irlandii Północnej ograniczono również wywieszanie flagi na budynkach rządowych tylko do dni świątecznych (18 dni w roku). Ograniczenia te były spowodowane ciągłym konfliktem pomiędzy mieszkańcami dotyczącym przynależności prowincji[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Union Jack or The Union Flag? - The Flag Institute [dostęp 2016-06-30] (ang.).
  2. Box 6: Flying the Union Flag and other national flags (ang.). official-documents.gov.uk, lipiec 2007. [dostęp 2013-01-30].
  3. Violence in Belfast after council votes to change Union flag policy (ang.). BBC, 2012-12-03. [dostęp 2013-01-30].