Brudny Harry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brudny Harry
Dirty Harry
Ilustracja
Gatunek kryminał
Data premiery 1971
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 99 min
Reżyseria Don Siegel
Scenariusz Dean Riesner, Rita M. Fink, Harry Julian Fink
Główne role Clint Eastwood, Josef Sommer
Muzyka Lalo Schifrin
Zdjęcia Bruce Surtees
Wytwórnia The Malpaso Company
Warner Bros. Pictures
Dystrybucja Warner Bros
Kontynuacja Siła magnum (1973)

Brudny Harry (ang. Dirty Harry) – amerykański film z 1971 roku, w reżyserii Dona Siegla, z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Film zapoczątkował serię 5 filmów o przygodach Harry’ego Callahana.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W San Francisco dochodzi do serii zabójstw, których ofiarami są przypadkowe osoby. Po ostatnim zabójstwie sprawca zostawia list z żądaniami. Grozi, że jeśli miasto nie zapłaci mu stu tysięcy dolarów, każdego dnia będą ginąć kolejni ludzie. Podpisuje się jako „Skorpion”. Sprawę prowadzi inspektor Harry Callahan, gliniarz słynący z brutalności, przez kolegów nazywany Brudnym Harrym. Gdy dowiaduje się, że burmistrz zdecydowany jest zapłacić okup mordercy, policjant nie boi się wyrazić swojego sprzeciwu. Mimo to, nie jest w stanie wpłynąć na decyzję władz. Ku jego większemu niezadowoleniu, do pomocy zostaje mu przydzielony młody policjant, Chico Gonzalez.

Szaleniec próbuje zamordować kolejną osobę, lecz zostaje spłoszony przez policyjny helikopter. Mimo to nie daje za wygraną i policja znajduje kolejną ofiarę. Zasadzka Harry’ego i Chica również nie kończy się powodzeniem. Skorpion wysyła kolejny list, w którym żąda dwustu tysięcy dolarów, a w ramach karty przetargowej porywa nastolatkę. Okup ma przekazać Callahan. W miejscu przekazania pieniędzy morderca katuje inspektora i oznajmia, że nastolatka i tak umrze, i że zabije również jego. W ostatniej chwili do akcji wkracza Chico, ratując życie Harry’ego, lecz zostaje parokrotnie postrzelony przez Skorpiona. Ten drugi zaś zostaje raniony nożem w nogę przez Callahana.

Okazuje się, że Skorpion ukrywa się na jednym ze stadionów w mieście. Harry strzela do niego i torturuje, żeby wyciągnąć od niego informację o miejscu gdzie przetrzymuje uprowadzoną dziewczynę. Policja znajduje ją, lecz jest już za późno na ratunek. Na dodatek Skorpion zostaje wypuszczony na wolność, gdyż – zdaniem prokuratora i sędziego – podczas aresztowania pogwałcono jego prawa i przeszukano jego lokum bez nakazu rewizji. Harry mimo to nie odpuszcza i śledzi zbrodniarza wbrew woli przełożonych, zaś ten próbuje za wszelką cenę zgubić ogon. W międzyczasie Chico, przebywający w szpitalu, decyduje się na odejście ze służby.

Skorpion porywa szkolny autobus, wysyłając jednocześnie kolejny list burmistrzowi, w którym żąda dwustu tysięcy i odrzutowca, na pokładzie którego opuści miasto. Harry odmawia ponownego bycia „chłopcem na posyłki” i – mimo zakazu jakichkolwiek samowolnych interwencji – nie zamierza siedzieć bezczynnie i podejmuje akcję dorwania szaleńca na własną rękę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Broń Brudnego Harry’ego, rewolwer S&W Model 29 wykorzystujący nabój .44 Magnum stał się, dzięki serii filmowej, jedną z ikon popkultury.

Główną rolę w filmie miał początkowo zagrać Frank Sinatra, ale został ranny w rękę w wypadku. Zanim przyjął ją Eastwood, propozycję roli odrzucali kolejno: John Wayne, Steve McQueen i Paul Newman.

Postać Skorpiona, zdeterminowanego, psychopatycznego mordercy, oparta została na prawdziwym seryjnym zabójcy o pseudonimie Zodiak (ang. Zodiac killer), grasującym w San Francisco i jego okolicach w późnych latach 60. XX wieku. Prawdziwy Zodiak nigdy nie został schwytany.

Finałowa scena, w której Harry wyrzuca do rzeki swoją odznakę policyjną, nawiązuje do podobnej sceny z klasycznego westernu W samo południe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]