Brudny Harry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brudny Harry
Dirty Harry
Ilustracja
Gatunek kryminał
Data premiery 1971
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 99 min
Reżyseria Don Siegel
Scenariusz Dean Riesner, Rita M. Fink, Harry Julian Fink
Główne role Clint Eastwood, Josef Sommer
Muzyka Lalo Schifrin
Zdjęcia Bruce Surtees
Wytwórnia The Malpaso Company
Warner Bros. Pictures
Dystrybucja Warner Bros
Kontynuacja Siła magnum (1973)

Brudny Harry (ang. Dirty Harry) – amerykański film z 1971 roku, w reżyserii Dona Siegela, z Clintem Eastwoodem w roli detektywa Harry’ego Callahana ścigającego seryjnego zabójcę o pseudonimie Skorpion (Scorpio). Ironicznie sportretowany przez Eastwooda samotny detektyw, rzucający cięte i krótkie zdania przez wpół zaciśnięte zęby, łamiący wszelkie regulaminy w imię ujęcia (a najlepiej, jego zdaniem, zabicia) przestępcy, ustalił styl tego filmu i wielu następnych ról aktora. Sukces filmu doprowadził do powstania czterech dalszych pełnometrażowych części, a sam motyw „wyalienowanego gliniarza”, działającego wbrew naciskom przełożonych na zaprzestanie śledztwa, stał się kanwą wielu innych filmów kryminalnych.

Broń Brudnego Harry’ego, rewolwer S&W Model 29 wykorzystujący nabój .44 Magnum stała się, dzięki serii filmowej, jedną z ikon popkultury.

Główną rolę w filmie miał początkowo zagrać Frank Sinatra, ale został ranny w rękę w wypadku. Zanim przyjął ją Eastwood, propozycję roli odrzucali kolejno John Wayne, Steve McQueen i Paul Newman.

Postać Skorpiona, zdeterminowanego, psychopatycznego mordercy, oparta została na prawdziwym seryjnym zabójcy o pseudonimie Zodiak (ang. Zodiac killer), grasującym w San Francisco i jego okolicach w późnych latach 60. XX wieku. Prawdziwy Zodiak nigdy nie został schwytany.

Finałowa scena, w której Harry wyrzuca do rzeki swoją odznakę policyjną, nawiązuje do podobnej sceny z klasycznego westernu W samo południe.

Kolejne części Brudnego Harry’ego:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]