Przejdź do zawartości

Harry Callahan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Clint Eastwood
Clint Eastwood
Autograf przed Teatrem Chińskim Graumana

Harry Callahan, pseudonim Brudny Harry – postać fikcyjna, bohater amerykańskiej serii pięciu filmów (1971–1988) i dodatkowych dwunastu powieści (1981–1983). We wszystkich filmach w postać wcielił się Clint Eastwood. Powieści zostały napisane przez autorów skrywających się pod pseudonimem Dane Hartman.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Harry Callahan jest funkcjonariuszem departamentu policji w San Francisco, w stopniu inspektora. Ma przydomek „Brudny Harry”, gdyż w swoich metodach działania przeciwko przestępcom stosuje twarde metody oraz ma skłonności do łamania policyjnego regulaminu. Sprzeciwia się zbiurokratyzowanym procedurom policji i sądów. Sięga po broń nawet w momentach najmniejszej konieczności i nie waha się strzelać, żeby zabić.

Na służbie posługuje się rewolwerem Smith and Wesson model 29, potocznie zwanym „Magnum 44". Określa go mianem najpotężniejszej broni krótkiej na świecie. W jednym z filmów, zapytany po co nosi taką „armatę”, gdy inni policjanci posługują się mniejszymi kalibrami broni, odpowiada, że „po to by móc trafić w to, co celuje, oraz że pociski mniejszego kalibru nie dziurawią każdej szyby samochodowej”.

Jest wdowcem. W pierwszym filmie z serii wspomina, że miał żonę, która zginęła w wypadku samochodowym (jak tłumaczył: pijak wbiegł jej prosto pod koła). W drugim filmie wdaje się w romans z sąsiadką, Azjatką o imieniu „Sunny”, która sama wręcz pcha mu się do łóżka. W czwartym filmie wdaje się w romans z Jennifer Spencer, malarką, która później okazuje się być faktyczną zabójczynią. W ostatnim filmie serii spotyka się, mimo początkowych niechęci, z zafascynowaną jego osobą dziennikarką telewizyjną Samanthą Walker, która na końcu prawie pada ofiarą poszukiwanego zabójcy.

Partnerzy policyjni Harry’ego[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie wszystkich serii współpracował z kilkoma policjantami, w tym dwoma których postacie nie były ukazane, a jedynie wspomniane były ich nazwiska i losy:

  • Dietrich – był wspomniany jedynie w pierwszym filmie serii. Przebywał on wówczas w szpitalu po postrzale. Jego dalszy los jest nieznany.
  • Fanducci – pierwszy partner Harry’ego zabity na służbie w 1968 roku.
  • Inspektor Frank DiGiorgio – przyjaciel i jeden z bliższych współpracowników Harry’ego. Pełnił rolę jego partnera okazyjnie. Jego postać pojawiła się w trzech pierwszych filmach z serii. W Strażniku prawa jeździ z Harry’m w wozie patrolowym do momentu, aż ten drugi zostaje zdegradowany. W tym samym filmie, Podczas próby udaremnienia napadu na skład broni, zostaje dźgnięty nożem przez lidera grupy napastników. Umiera w szpitalu.
  • Inspektor Chico Gonzalez (Brudny Harry) – partner Callahana w pierwszym filmie z serii, przydzielony mu do pomocy w rozwiązaniu sprawy „Skorpiona”. Z pochodzenia Meksykanin, absolwent socjologii oraz zawodnik boksu. Podczas akcji przekazania okupu poszukiwanemu zabójcy, wdaje się z nim w strzelaninę, w wyniku której zostaje ciężko ranny. Ratuje tym samym życie Harry’emu. Po tym zdarzeniu decyduje się na odejście z policji. W Sile magnum dowiadujemy się, że po odejściu ze służby Chico podjął pracę nauczyciela w college’u
  • Inspektor EarlingtonEarlySmith (Siła magnum) – Afroamerykanin. Współuczestniczy w śledztwie dotyczącym fali morderstw, dokonywanych na prominentach podziemia San Francisco. Ginie w wyniku wybuchu bomby ukrytej w skrzynce na listy pod jego domem.
  • Inspektor Kate Moore (Strażnik prawa) – pierwsza kobieta partnerująca Harry’emu na służbie. Bardzo nadgorliwa, ale jednocześnie ambitna. Mimo początkowych trudności zdobywa sympatię Harry’ego. Zostaje zastrzelona z karabinu M16, wchodząc na linię ognia wystrzeloną w kierunku Callahana. Umiera mu na rękach.
  • Inspektor Horace King (Nagłe zderzenie) – czarnoskóry policjant. Zostaje zabity przez głównego antagonistę, Mick’a. Harry znajduje jego ciało z poderżniętym gardłem w swoim pokoju hotelowym.
  • Inspektor Al Quan (Pula śmierci) – Amerykanin chińskiego pochodzenia, doświadczony policjant, przenosi się z wydziału spraw gangów do wydziału zabójstw i zostaje przydzielony do pracy z Harry’m. Pewny siebie, zna sztuki walki. Zostaje ranny w wyniku wybuchu bomby ukrytej w samochodziku – zabawce, która eksploduje pod samochodem patrolowym Harry’ego i Ala. Od śmierci uchroniła go kamizelka kuloodporna, którą nosił za radą Harry’ego.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]