Bryzgowia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bryzgowia

Bryzgowia[1] (niem. Breisgau) – kraina historyczna w południowo-zachodnich Niemczech, między Renem a Schwarzwaldem, obecnie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.

W starożytności była to część granicznego regionu cesarstwa rzymskiego, tzw. Agri Decumates. W 260 roku została opanowana przez germańskich Alemanów. We wczesnym średniowieczu była Bryzgowia hrabstwem we władaniu rodziny Zähringen. W 1120 roku został założony Fryburg Bryzgowijski jako wolne miasto handlowe. W XIV wieku większość terytorium Bryzgowii znalazła się we władaniu Habsburgów. W 1457 roku we Fryburgu założono uniwersytet. Obszary Bryzgowii zostały spustoszone podczas wojny chłopskiej (1525) i wojny trzydziestoletniej (16181648). W 1679 roku traktat w Nijmegen oddał Fryburg Bryzgowijski Francji, Habsburgowie odzyskali go w roku 1697. Pokój w Preszburgu z 1805 roku podzielił hrabstwo pomiędzy Badenię i Wirtembergię. Od roku 1806 cała Bryzgowia znalazła się w Badenii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akt Rzeszy Niemieckiey [w:] Nowy pamiętnik warszawski. Dziennik historyczny, polityczny, tudzież nauk i umieiętności., t. XI, Warszawa: W Drukarni Xięży Pijarów, 1803, s. 318.