Budynek Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budynek Sztabu Generalnego
Budynek Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu
Budynek Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Petersburg
Miejscowość Petersburg
Rozpoczęcie budowy 1819
Ukończenie budowy 1828
Położenie na mapie Petersburga
Mapa lokalizacyjna Petersburga
Budynek Sztabu Generalnego
Budynek Sztabu Generalnego
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Budynek Sztabu Generalnego
Budynek Sztabu Generalnego
Ziemia 59°56′17,16″N 30°19′02,36″E/59,938100 30,317322

Budynek Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu (ros. Здание Главного Штаба) – gmach o fasadzie w kształcie łuku długości 580 m, usytuowany na Placu Pałacowym w Petersburgu, naprzeciw Pałacu Zimowego.

Budynek został zaprojektowany w stylu empire przez rosyjskiego architekta pochodzenia włoskiego Carla Rossiego. Prace budowlane trwały w latach 1819-1828. Oficjalne otwarcie odbyło się 28 października 1828. Gmach składa się z dwóch skrzydeł, które są rozdzielone przez potrójny łuk triumfalny upamiętniający zwycięstwo wojsk rosyjskich nad napoleońskimi podczas wojny obronnej 1812 roku, bogato zdobiony przez rosyjskich rzeźbiarzy: Stepana Pimenowa oraz Wasyla Demut-Malinowskiego. Na jego szczycie znajduje się dużej wielkości rzeźba (10 m wysokości) przedstawiająca rydwan uskrzydlonej bogini Sławy, ciągnięty przez sześć koni[1]. Łuk łączy ulicę Bolszaja Morskaja z Newskim Prospektem.

Do czasu przeniesienia stolicy do Moskwy w budynku mieściły się siedziby: Sztabu Generalnego (w zachodnim skrzydle), Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Finansów Rosji (we wschodnim skrzydle). W zachodnim skrzydle mieści się obecnie siedziba Zachodniego Okręgu Wojskowego (Западный военный округ). Wschodnie skrzydło w 1993 zostało przekazane dla Państwowego Muzeum Ermitażu.

W 2008 przetarg na przebudowę wschodniego skrzydła budynku wygrało konsorcjum firm Intarsia (Интарсия) i Odrodzenie (Возрождение). Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju zatwierdził decyzję komisji przetargowej na koszt 4 418 414 868 rubli[2].

Przypisy

  1. Olga Małecka-Malcew (pod redakcją), Petersburg, seria wydawnicza Miasta Marzeń (Biblioteka Gazety Wyborczej).
  2. Названы победители тендера на реконструкцию Главного штаба, spb.dp.ru.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]