Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2 w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2
Ilustracja
Widok z ulicy Niedziałkowskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Adres

ul. Niegolewskiego 2, 71-404, Szczecin

Typ budynku

internat

Styl architektoniczny

neogotyk

Kondygnacje

5

Rozpoczęcie budowy

1899

Ukończenie budowy

1901

Zniszczono

29/30 sierpnia 1944

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2”
Ziemia53°26′15,9″N 14°32′56,9″E/53,437750 14,549139
Strona internetowa

Budynek przy ul. Andrzeja Niegolewskiego 2pięciokondygnacyjny budynek wznoszący się na narożniku ulic Mieczysława Niedziałkowskiego i Andrzeja Niegolewskiego, na szczecińskim osiedlu Śródmieście-Północ, w dzielnicy Śródmieście. Jest to jedyny ocalały budynek z przedwojennego zespołu szkół podstawowych dla chłopców (Gneisenau-Knabenschule) i dziewcząt (Gneisenau-Mädchenschule).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1899–1901 po wschodniej stronie dzisiejszej ulicy Andrzeja Niegolewskiego (przed 1945 r. Gneisenaustraße) wzniesiono dwa neogotyckie budynki szkół podstawowych ze wspólną salą gimnastyczną. Budynek przy narożniku z dzisiejszą ulicą Wielkopolską miał adres Gneisenaustraße 1 i zajmowany był przez szkołę dla chłopców[1], a budynek na rogu z obecną ulicą Niedziałkowskiego miał adres Gneisenaustraße 2 i mieścił szkołę dla dziewcząt[2]. W czasie bombardowania Szczecina w nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 r. zespół szkół ucierpiał. Całkowitemu zniszczeniu uległa część kompleksu zajmowana przez szkołę męską i sala gimnastyczna, a część należąca do szkoły żeńskiej spłonęła[1]. Po II wojnie światowej pozostałości zniszczonych obiektów rozebrano, zachowując jedynie ruiny szkoły żeńskiej, łącznik z salą gimnastyczną i fragment ogrodzenia[3]. Uszkodzoną szkołę żeńską odbudowano w zmienionej formie, wznosząc w miejscu dawnego poddasza dodatkowe piętro powtarzające układ okien niższych pięter. Budynek po odbudowie przeznaczono na internat Zespołu Szkół Budowlanych i połączono modernistyczną plombą z pobliskim budynkiem głównym tejże szkoły[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przed wojną ocalały budynek kompleksu szkół podstawowych był obiektem czterokondygnacyjnym z poddaszem. Fasada niemalże w całości obłożona była cegłą klinkierową. Elewacja od strony ulicy Niedziałkowskiego podzielona była na dwie części: lewą z czteroosiowym ryzalitem zwieńczonym ozdobnym szczytem oraz prawą, bezokienną. Od strony ulicy Niegolewskiego elewacja była 14-osiowa, przy czym cztery ostatnie osie znajdowały się w ryzalicie. Ten ryzalit także ukoronowany był ozdobnym szczytem z oknami poddasza. Ponadto nad szóstą i siódmą osią ostatniego piętra usytuowany był jeszcze mniejszy, dwuosiowy szczyt. Budynek pokrywał spadzisty dach z wieżyczką w narożnej części kalenicy[4]. Po wojnie w miejscu zniszczonego poddasza i szczytów powstała dodatkowa kondygnacja. Wskutek powojennej odbudowy budynek zatracił pierwotne zwieńczenia na rzecz prostego dachu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]