Bukinista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stoisko bukinistów w Paryżu

Bukinista (z fr. bouquiniste od bouquin – pot. "książka") – uliczny antykwariusz, handlujący starymi i używanymi książkami. Nazwa początkowo odnosiła się głównie do paryskich antykwariuszy handlujących na stoiskach nad Sekwaną[1].

Bukinistami nazywano też potocznie w Polsce sprzedawców nowych książek – rozkwit tej formy handlu książkami w Polsce nastąpił na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, gdy starano się nadrobić luki na rynku księgarskim i publikowano setki tytułów niedostępnych wcześniej w oficjalnym obiegu, sprzedawanych ze straganów i na placach targowych[potrzebny przypis]. Potem ta forma handlu praktycznie zanikła, ustępując miejsca księgarniom (dla nowych książek) i antykwariatom (dla używanych książek)[potrzebny przypis].

Noc Bukinistów[edytuj | edytuj kod]

Wydarzenie organizowane od 2012 roku dwa razy w roku, na ul. Stawowej w Katowicach[2][3]. W trakcie Nocy Bukinistów odbywają się wyprzedaże, kiermasze i wymiany książek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antykwariusz, [w:] Aleksander Birkenmajer, Bronisław Kocowski, Jan Trzynadlowski (red.), Encyklopedia wiedzy o książce, Wrocław, Warszawa, Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971.
  2. Kiermasz Bukinistów Śląskich – Stowarzyszenie Pełna Kultura, pelnakultura.org.pl [dostęp 2019-05-27].
  3. Redakcja InfoKatowice, Trzecia Noc Bukinistów w piątek na Stawowej, Infokatowice.pl, 9 października 2014 [dostęp 2019-05-27] (pol.).