Burka Band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Burqa Band)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Burka Band
Rok założenia 2002
Pochodzenie Afganistan Kabul, Afganistan
Gatunek pop, rock[1][2]

Burka Band (także Burqa Band[3]) – afgański żeński zespół muzyczny założona pod koniec 2002 roku, w Kabulu, uważany za pierwszy zespół wykonujący muzykę pop po odsunięciu od władzy Talibów[1][2].

Burka Band została założona pod koniec 2002 roku perkusistka Nargiz po spotkaniu niemieckiego producenta muzycznego[2]. Zespół powstał w okresie odwilży po interwencji wojsk amerykańskich w Afganistanie w 2001 roku, i odsunięciu od władzy talibów. Trzy młode kobiety, ubrane w tradycyjne afgańskie stroje (burki zakrywające twarze oraz długie niebieskie szaty) nagrały amatorsko w szkole muzycznej swoje utwory. Utwór „Burka Blue” został zremiksowany przez Barbarę Morgenstern i wydany w Niemczech przez wytwórnię płytową Ata Tak[1][3]. „Burka Blue” cieszyła się popularnością w Niemczech[3].

Teksty piosenek napisała główna wokalista Burka Band[1].

Obawiając się potępienia i szykan ze strony konserwatywnych wyznawców islamu dziewczyny z Burka Bandu nie ujawniły swoich tożsamości. Perkusistka i wokalistka Nargiz przyznała, że o jej działalności wie tylko jej matka, siostra i kilku przyjaciół[1]. Burka Band nigdy nie wystąpiła w Afganistanie, ale zespołowi udało się zagrać jeden koncert w Kolonii[1][2].

Obecnie zespół nie istnieje. Główna wokalistka Burka Band przeprowadziła się do Pakistanu[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Burka Blue (singel)[4]
  • Burka Blue (EP)[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Afghanistan: Bittersweet success of secret girl band (ang.). freemuse.com, 2005-10-13. [dostęp 2017-11-10].
  2. a b c d Girl band in burka (ang.). lnd.dk. [dostęp 2017-11-10].
  3. a b c Female Afghan Burqa Band Breaks Barriers (ang.). salem-news.com, 2007-04-27. [dostęp 2017-11-10].
  4. a b Burka+Band (ang.) w Discogs.com

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]