Kabul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy stolicy Afganistanu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kabul
‏کابل‎
Ilustracja
Panorama miasta
Państwo  Afganistan
Wilajet Kabul
Burmistrz Muhammad Yunus Nawandish
Powierzchnia 275 km²
Wysokość 1808 m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

2 994 000[1]
Podział miasta 18 dzielnic
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa konturowa Afganistanu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kabul”
Ziemia34°32′N 69°10′E/34,533333 69,166667

Kabul (dari, paszto کابل) – stolica i największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura (Κάβουρα), Kophes lub Kophene. Dokładna liczba mieszkańców nie jest określona, ale populacja całej prowincji wynosi między od 3,5 do 5 miliona ludzi[2][3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jest ekonomicznym i kulturalnym centrum kraju, znajduje się 1800 m n.p.m. w wąskiej dolinie między górami Hindukusz i leży nad rzeką Kabul. Miasto jest połączone okrężną autostradą tzw. Ring Road z Ghazni, Kandaharem, Heratem i Mazar-e Szarifem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kabul

Kabul ma ponad 3000 lat, wiele imperiów walczyło o to miasto z powodu jego strategicznego położenia wzdłuż szlaków handlowych południowej i centralnej Azji. Stanowił jeden z najbardziej wysuniętych na wschód rejonów Imperium Achemenidów. W 331 p.n.e. Aleksander Wielki pokonał Achemenidów i obszar Kabulu stał się częścią Imperium Seleucydów, a następnie państwa Maurjów. Pod koniec I wieku n.e. stał się stolicą Królestwa Kuszanów. W 1504 r. Timurydzki książę Babur zdobył Kabul. W 1776 r. miasto stało się stolicą Afganistanu za Timura Szaha Durrani[4]. W XIX wieku było kilkakrotnie najeżdżane przez sąsiadujące Brytyjsko-Indyjskie wojska podczas wojen brytyjsko-afgańskich. W 1919 roku, podczas III wojny brytyjsko-afgańskiej, miasto było bombardowane przez lotnictwo RAF Indii Brytyjskich[5]. Od rewolucji marksistowskiej w 1978, poprzez radziecką interwencję w Afganistanie w latach 80., rządy Talibów oraz interwencję amerykańską w XXI wieku miasto często było niszczone przez rebeliantów. Aktualnie jest ono w fazie rekonstrukcji[6].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Kabul w 1982 roku

W mieście produkuje się głównie amunicję, tkaniny, meble i uprawia buraki cukrowe, ale od 1978 r. rozwój ekonomiczny miasta był ograniczony, co było spowodowane prawie nieustającą wojną. Stan gospodarczy miasta uległ poprawie od czasu interwencji NATO w Afganistanie w 2001 roku[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]