Przejdź do zawartości

Burysław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez D'Arnise (dyskusja | edycje) o 22:26, 8 paź 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Burysław lub Burisleif – imię legendarnego króla Słowian wymieniane w skandynawskich sagach z przełomu XII/XIII wieku, w kontekście wydarzeń rozgrywających się pod koniec X wieku.

Przypisywano mu utrzymywanie ożywionych kontaktów z historycznymi władcami, takimi jak Harald Sinozęby, Swen Widłobrody i Olaf I Tryggvason. Burysław poślubił córkę króla Danii Tyrę, z którą miał trzy córki: Gunhildę, która podobno została żoną Swena Widłobrodego, Astrydę zaślubioną jarlowi Jomsborga Sigwaldiemu i Geirę. Ta ostatnia wyszła za mąż za księcia bliżej nieznanego nadmorskiego kraju, być może gdzieś na Pomorzu, rychło owdowiała, a po śmierci małżonka miała osobiście zarządzać krajem z pomocą niejakiego Dixina. Później Geira poślubiła Olafa Tryggvasona, który płynąc z Rusi został zapędzony przez burzę do kraju córki Burysława.

Burysław i Olaf mieli zbrojnie wesprzeć cesarza Ottona II w wojnie przeciwko Haraldowi Sinozębemu. Po śmierci Geiry Olaf porzucił osiadły tryb życia wracając do wikińskich obyczajów i rzekomo poślubił wdowę po Burysławie, Tyrę.

Istnieją dwie hipotezy dotyczące Burysława:

  1. Był to faktycznie istniejący książę słowiański, prawdopodobnie pomorski.
  2. Imię Burysław (Burislaf, Burisleif) jest zniekształceniem imienia Bolesław lub Bogusław, sam zaś opisany w sagach książę to połączenie dwóch polskich władców, Mieszka I i Bolesława I, względnie książę zachodniopomorski Bogusław I.

Bibliografia

  • Jerzy Strzelczyk: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian. Poznań: Rebis, 2007. ISBN 978-83-7301-973-7.