Burysław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Burysław lub Burisleif – imię pół-legendarnego "króla" Słowian wymieniane w skandynawskich sagach z przełomu XII/XIII wieku, w kontekście wydarzeń rozgrywających się pod koniec X wieku.

Przypisywano mu utrzymywanie ożywionych kontaktów z historycznymi władcami, takimi jak Harald Sinozęby, Swen Widłobrody i Olaf I Tryggvason. Burysław poślubił córkę króla Danii Tyrę, z którą miał trzy córki: Gunhildę, która podobno została żoną Swena Widłobrodego, Astrydę zaślubioną jarlowi Jomsborga Sigwaldiemu i Geirę. Ta ostatnia wyszła za mąż za księcia bliżej nieznanego nadmorskiego kraju, być może gdzieś na Pomorzu, rychło owdowiała, a po śmierci małżonka miała osobiście zarządzać krajem z pomocą niejakiego Dixina. Później Geira poślubiła Olafa Tryggvasona, który płynąc z Rusi został zapędzony przez burzę do kraju córki Burysława.

Burysław i Olaf mieli zbrojnie wesprzeć cesarza Ottona II w wojnie przeciwko Haraldowi Sinozębemu. Po śmierci Geiry Olaf porzucił osiadły tryb życia wracając do wikińskich obyczajów i rzekomo poślubił wdowę po Burysławie, Tyrę.

Istnieją dwie główne hipotezy dotyczące Burysława:

  1. Był to faktycznie istniejący nieznany książę słowiański, prawdopodobnie pomorski[1].
  2. Imię Burysław (Burislaf, Burisleif) jest zniekształceniem imienia Bolesław, sam zaś opisany w sagach książę to połączenie dwóch polskich władców, Mieszka I (któremu odpowiada chronologicznie) i Bolesława Chrobrego (podobieństwo imion). Drugą hipotezę potwierdzają niektóre fakty historyczne (np. małżeństwo córki Mieszka ze Swenem Widłobrodym, dowiedzione kontakty polsko-skandynawskie, kontrola Wolina).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Strzelczyk zasugerował, że pierwowzorem Burysława mógł być np. książę zachodniopomorski Bogusław I, który żył w XII wieku (Jerzy Strzelczyk, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, 2007)