Burysław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Burysław lub Burisleif – imię legendarnego króla Słowian wymieniane w skandynawskich sagach z przełomu XII/XIII wieku, w kontekście wydarzeń rozgrywających się pod koniec X wieku.

Przypisywano mu utrzymywanie ożywionych kontaktów z historycznymi władcami, takimi jak Harald Sinozęby, Swen Widłobrody i Olaf I Tryggvason. Burysław poślubił córkę króla Danii Tyrę, z którą miał trzy córki: Gunhildę, która podobno została żoną Swena Widłobrodego, Astrydę zaślubioną jarlowi Jomsborga Sigwaldiemu i Geirę. Ta ostatnia wyszła za mąż za księcia bliżej nieznanego nadmorskiego kraju, być może gdzieś na Pomorzu, rychło owdowiała, a po śmierci małżonka miała osobiście zarządzać krajem z pomocą niejakiego Dixina. Później Geira poślubiła Olafa Tryggvasona, który płynąc z Rusi został zapędzony przez burzę do kraju córki Burysława.

Burysław i Olaf mieli zbrojnie wesprzeć cesarza Ottona II w wojnie przeciwko Haraldowi Sinozębemu. Po śmierci Geiry Olaf porzucił osiadły tryb życia wracając do wikińskich obyczajów i rzekomo poślubił wdowę po Burysławie, Tyrę.

Istnieją dwie hipotezy dotyczące Burysława:

  1. Był to faktycznie istniejący książę słowiański, prawdopodobnie pomorski.
  2. Imię Burysław (Burislaf, Burisleif) jest zniekształceniem imienia Bolesław lub Bogusław, sam zaś opisany w sagach książę to połączenie dwóch polskich władców, Mieszka I i Bolesława I, względnie książę zachodniopomorski Bogusław I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]