Przejdź do zawartości

Błonka spiczastozarodnikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błonka spiczastozarodnikowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

błonkowce

Rodzina

błonkowate

Rodzaj

błonka

Gatunek

błonka spiczastozarodnikowa

Nazwa systematyczna
Athelia acrospora Jülich
Willdenowia, Beih. 7: 45 (1972)

Błonka spiczastozarodnikowa (Athelia acrospora Jülich) – gatunek grzybów z rodziny błonkowatych (Atheliaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Athelia, Atheliaceae, Atheliales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten w 1972 roku opisał Walter Jülich[1]. Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[2]

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Na podłożu tworzy cienką, białą błonkę. Strzępki subhymenium o szerokości 3–4 µm, bez sprzążek, pozostałe z rozproszonymi, rzadkimi sprżążkami. Podstawki 15 × 5 µm z 4 sterygmami. Komórki poniżej podstawek często poszerzone, z dwoma lub kilkoma bocznymi odgałęzieniami. Brak cystyd[3].

Bazydiospory o wymiarach 5–7 (9) × 2,5–3 µm, wąsko elipsoidalne, zwężające się ku podstawie, często sklejone w grupach po dwie lub cztery[3].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie błonki spiczastozarodnikowej w Ameryce Północnej (w USA i Kanadzie), Europie, Azji (w Rosji), Australii i na Nowej Zelandii[4]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytacza jedno jej stanowisko (Puszcza Niepołomicka 1999) z uwagą, że rozprzestrzenienie tego gatunku i stopień jego zagrożenia nie są znane[2]. W 2015 r. podano jego występowanie także w Kampinoskim Parku Narodowym[5].

Nadrzewny grzyb saprotroficzny. Występuje na martwym drewnie zarówno drzew liściastych, jak iglastych[3].

Gatunki podobne

[edytuj | edytuj kod]

Błonka spiczastozarodnikowa charakteryzuje się rozproszonymi sprzążkami na strzępkach podstawek oraz kształtem i wielkością zarodników. Zarodniki są jednak zmienne i mogą być podobne do zarodników błonki zwodniczej Athelia decipiens. Gatunki te można rozróżnić na podstawie rozproszonych sprzążek przy strzępkach podstawek. Poza tym błonka spiczastozarodnikowa podobna jest do błonki nalistnej Athelia epiphylla i może być uważana za formę o wąskich zarodnikach w tym gatunku. Rodzaj Athelia wymaga dalszych badań. W acetokarminie jądra strzępek są łatwo widoczne. Strzępki i bazydioledikariotyczne i zarodniki otrzymują po jednym jądrze[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-12-12].
  2. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c d Athelia acrospora [online], Mycobank [dostęp 2021-12-12].
  4. Mapa występowania błonki spiczastozarodnikowej na świecie [online] [dostęp 2021-12-12].
  5. D. Karasiński i inni, Grzyby wielkoowocnikowe Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin: Kampinoski Park Narodowy, 2015.