Przejdź do zawartości

CMS (detektor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Detektor CMS

CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który posłuży m.in. do obserwacji mionów.

Główne cele eksperymentu to:

Detektory cząstek (komora śladowa, kalorymetr elektromagnetyczny i hadronowy, detektor mionowy) zostały umieszczone wewnątrz jarzma potężnego solenoidu wytwarzającego pole magnetyczne o indukcji 4 T. Detektor waży około 12500 ton, jego średnica to 16 m a całkowita długość to 21 m.

Grupa naukowców liczy około 3200 osób z 200 instytutów naukowych[1]. W budowę, eksploatację detektora i analizę zabranych danych zaangażowani się między innymi polscy naukowcy, w tym "Warszawska Grupa CMS" zrzeszająca naukowców, inżynierów i studentów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Politechniki Warszawskiej. Grupa odpowiedzialna jest za projekt i budowę trygera komór RPC, poszukiwanie bozonu Higgsa w kanale rozpadu na dwa leptony tau, poszukiwanie cząstek supersymetrycznych oraz badanie struktury protonu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista zaangażowanych naukowców i instytutów. greybook.cern.ch. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-01)]., z 18. kwietnia 2011
  2. http://cms.fuw.edu.pl/ Udział fizyków warszawskich w eksperymencie CMS przy LHC