Przejdź do zawartości

CSS Virginia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
CSS Virginia
Ilustracja
CSS „Virginia”
Historia
Położenie stępki

11 lipca 1861

Wodowanie

7 marca 1862

 CS Navy
Wejście do służby

17 lutego 1862

Wycofanie ze służby

11 maja 1862

Los okrętu

samozatopiony

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

ok. 4100 ton

Długość

84 m

Szerokość

15,5 m

Zanurzenie

6,4 m

Napęd
parowy
Prędkość

9 węzłów

Załoga

320 ludzi

CSS Virginiaokręt pancerny Konfederacji walczący podczas amerykańskiej wojny domowej. Został zbudowany na bazie części kadłuba spalonej fregaty parowej Marynarki Stanów Zjednoczonych USS „Merrimack”, stąd czasami nazywany jest nieprawidłowo CSS „Merrimack”.

W marcu 1862 uczestniczył w bitwie pod Hampton Roads, walcząc m.in. z USS „Monitor”. Było to pierwsze w historii wojen morskich starcie okrętów pancernych.

USS „Merrimack” zostaje CSS „Virginia”[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w 1861 Wirginia ogłosiła secesję z Unii, zagrożona została m.in. jedna z ważnych baz wojsk federalnych w Gosport Shipyard w Portsmouth. Załoga miała rozkaz zniszczyć bazę, gdyby miała wpaść w ręce konfederatów, lecz rozkazy te nie zostały wypełnione do końca. M.in. fregata parowa USS „Merrimack” została zatopiona przez załogę, nim zdążyła się spalić, a konfederaci, gdy opanowali stocznię – podnieśli go z dna i zdecydowali się użyć kadłuba i silników do budowy pancernika.

Odbudowany okręt otrzymał nazwę „Virginia”; jego pancerz miał 102 mm grubości, uzbrojony był w 10 dział – jedno na dziobie, jedno na rufie i po cztery na każdej burcie. Później, gdy konstruktorzy „Virginii” dowiedzieli się, że Północ planuje zbudować pancernik, zdając sobie sprawę, że jej działa nie zdołają go powstrzymać, wyposażyli ją w taran (co miało także oszczędzić amunicję). Dawne silniki „Merrimacka” poruszające okręt obciążony dodatkowym opancerzeniem, nie radziły sobie najlepiej.

Bitwa pod Hampton Roads[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa w zatoce Hampton Roads.

Bitwa rozpoczęła się 8 marca 1862 gdy „Virginia”, razem z „Raleigh”, „Beaufort”, „Patrick Henry”, „Jamestown” i „Teaser” wyruszyła na blokującą flotę Unii.

Pierwszy okręt, USS „Cumberland”, zatonął po staranowaniu. Jednak, tonąc, urwał taran Virginii. Spostrzegłszy co stało się z USS „Cumberland”, dowódca kolejnego okrętu – USS „Congress” rozkazał osadzić swój okręt na mieliźnie. Wymiana ognia trwała cztery godziny, po czym poważnie uszkodzony USS „Congress” się poddał. Gdy przejmowano marynarzy z tego okrętu, bateria Unii z Północy ostrzelała „Virginię”.

„Virgina” wyszła z bitwy uszkodzona. Strzały z „Cumberland” i baterii Unii podziurawiły komin, zmniejszając jej prędkość.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

  • Uzbrojenie
    • 2 działa 178 mm
    • 2 działa 152 mm
    • 6 dział 229 mm (9-calowych) Dahlgrena
    • 2 moździerze 12 funtowe (5 kg)
  • Pancerz żelazny 102 mm