Cadolah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cadolah
książę Friuli
Okres

od 817
do 819

Dane biograficzne
Data śmierci

819

Ojciec

Berthold

Cadolah, Cadalaus lub Kadolah (również Chadalhoh lub Chadolah) (ur. ?, zm. 819) – książę Friuli w latach 817–819. Był synem hrabiego Bertholda (Pera[h]tolda) z rodu Ahalolfingerów.

Był patronem klasztoru w St. Gallen. Wraz z bratem Uuago ofiarował klasztorowi posiadłość we wsi Wanga według rejestru datowanego na 23 października 805. Podarował też posiadłość 17 grudnia 817, w czasie gdy nosił tytuł "hrabiego" (comis) i polecił swemu synowi Bertholdowi, by uczynił po jego śmierci kolejne nadania w jego imieniu.

Powierzono mu odpowiedzialność za Dalmację, gdzie został lokalnym władcą w czasie, gdy poselstwo z Konstantynopola szło na dwór Ludwika Pobożnego (816). Jakiś czas potem, prawdopodobnie w 817, został księciem Friuli. Einhard nazywa go Cadolaum comitem et marcæ Foroiuliensis præfectum (Cadolah, hrabia i prefekt marchii Friuli) w 818. Później Einhard nazywa go dux Foroiuliensis, gdy opisuje jego śmierć po powrocie z wyprawy przeciwko Ljudevitowi Posawskiemu w 819. Według Vita Hludowici imperatoris, następcą Cadolach dux Foroiuliensis został Baldryk.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]