Cai E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Cai.
Cai E
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 蔡锷
Pismo tradycyjne 蔡鍔
Hanyu pinyin Cài È
Wade-Giles Ts’ai O

Cai E (ur. 18 grudnia 1882 w Shaoyang w prowincji Hunan[1], zm. 9 listopada 1916 w Fukuoce w Japonii) – chiński wojskowy, rewolucjonista, gubernator Junnanu.

W 1898 roku ukończył Akademię Yuelu, rok później wyjechał na studia do Japonii. Po powrocie do Chin w 1900 roku wziął udział w nieudanym powstaniu antymandżurskim. Po jego upadku wrócił do Japonii, gdzie działał w opozycji antyqingowskiej[1].

Był działaczem Ligi Związkowej i uczestniczył w rewolucji Xinhai. Od 1911 roku zajmował stanowisko gubernatora wojskowego prowincji Junnan. W 1913 roku poparł Yuan Shikaia w jego dążeniach dyktatorskich, jednak w 1915 roku w proteście przeciwko planom restauracji monarchii wypowiedział mu posłuszeństwo. Wydarzenie to uważane jest za początek rozpadu Chin i epoki militarystów. Dowodząc jedynie 20 tysiącami ludzi rozbił w Syczuanie 80-tysięczną armię wierną Yuanowi[1].

Po upadku Yuana został zaakceptowany jako gubernator Junnanu przez nowego prezydenta Li Yuanhonga. Niedługo potem ciężko chory na raka wyjechał na leczenie do Japonii, gdzie zmarł[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Cai E – Chinese Revolutionary Leader and Warlord (ang.). Cultural China. [dostęp 2010-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-06)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]