Caledothele tristata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Caledothele tristata
Raven, 1991
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Euagridae

Podrodzina

Euagrinae

Rodzaj

Caledothele

Gatunek

Caledothele tristata

Caledothele tristatagatunek pająka z infrarzędu ptaszników i rodziny Euagridae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1991 roku przez Roberta Ravena[1][2] na łamach „Mémoires du Muséum National d'Histoire Naturelle de Paris”. Jako lokalizację typową wskazano Table Unio na Nowej Kaledonii[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

U jedynej zmierzonej samicy ciało ma 11 mm długości przy prosomie długości 4 mm i szerokości 3,3 mm, a opistosomie (odwłoku) długości 6 mm i szerokości 3,9 mm. Karapaks jest jasnożółtobrązowy z brązowymi przepaskami, porośnięty brązowymi, falistymi włoskami. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest na planie prostokąta. Oczy pary przednio-środkowej w widoku grzbietowym leżą bardziej z tyłu niż oczy pary przednio-bocznej, a oczy pary tylno-środkowej leżą bardziej z przodu niż pary tylno-bocznej. Jamka karapaksu jest krótka i prosta, opatrzona jedną parą szczecinek fowealnych. Nadustek jest niski. Żółtobrązowe szczękoczułki mają 9 dużych i 7 małych ząbków na przedniej krawędzi bruzdy oraz trzy drobne ząbki i od 15 do 20 ziarnistości w nasadowo-środkowej części bruzdy. Barwa sternum, wargi dolnej i szczęk jest żółtawobrązowa. Odnóża są żółtobrązowe z brązowym obrączkowaniem na goleniach i nadstopiach. Pazurki parzyste mają od 7 do 9 ząbków rozmieszczonych w S-kształtnym szeregu, a pazurek trzeci ma trzy ząbki lub jest bezzębny. Opistosoma jest z wierzchu brązowa z nieregularnym, bladym wzorem, od spodu zaś blada z brązowymi znakami. Genitalia samicy zawierają dwie spermateki, każda o formie płata z częścią odsiebną rozwidloną na gruby, kciukowaty płat wewnętrzny i mały, kikutowaty płat zewnętrzny[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w równikowych lasach deszczowych Nowej Kaledonii. Znaleziony na rzędnych od 700 do 1000 m n.p.m. Znany jest tylko z okolic lokalizacji typowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Robert J. Raven, A revision of the mygalomorph spider family Dipluridae in New Caledonia (Araneae), [w:] Jean Chazeau, Simon Tillier (red.), Zoologia Neocaledonica, Vol. 2, „Mémoires du Muséum National d'Histoire Naturelle de Paris (A)”, 149, 1991, s. 87-117.
  2. Family: Euagridae Raven,1979. [w:] World Spider Catalog Version 24.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-09-21].