Callicebus caquetensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Callicebus caquetensis
T. Defler, M. Bueno, J. Garcia, 2010
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd Haplorrhini
Nadrodzina małpy szerokonose
Rodzina Pitheciidae
Rodzaj Callicebus
Gatunek C. caquetensis
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 CR pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania C. caquetensis na mapie departamentu Caquetá w Kolumbii

Callicebus caquetensisendemiczny gatunek małpy szerokonosej z rodziny Pitheciidae żyjącej w dorzeczu Amazonki w Caquetá w Kolumbii. Gatunek odkryty i po raz pierwszy opisany w 2010 roku przez Thomasa Deflera, Martę Bueno i Javiera Garcię[2]. Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych jest gatunkiem krytycznie zagrożonym[1] z powodu fragmentacji siedlisk oraz małej populacji liczącej około 250 osobników dorosłych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Futro Callicebus caquetensis jest zazwyczaj brązowe, z jaśniejszym ogonem i kasztanowoczerwonymi podbrzuszem, szyją i policzkami. Podobnie jak titi ozdobna (Callicebus ornatus) i titi białoogonowa (Callicebus discolor) ma charakterystyczną rudą brodę z wyjątkiem tego, że nie posiada białego paska na czole jak one, ani nie ma białych dłoni i stóp jak titi ozdobna[2].

Środowisko i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje niewielkie fragmenty lasów dorzecza Amazonki podzielone przez działalność rolniczą. Maksymalny zasięg występowania to około 100 km², ale faktycznie gatunek ten zajmuje teren o powierzchni zaledwie około 10 km². Fragmentacja siedlisk jest dodatkowym negatywnym czynnikiem zwiększającym niebezpieczeństwo wyginięcia tego gatunku, ponieważ małpy w celu osiągnięcia nowych terenów leśnych muszą przejść niebezpieczne otwarte sawanny, a nawet ogrodzone drutem kolczastym tereny rolnicze[2].

Wszystkie 13 badanych grup składała się z jednego dorosłego samca i samicy oraz od jednego do czterech młodych osobników. Podobnie jak u innych małp z rodzaju titi, które tworzą małe, spójne grupy prowadzone przez związaną parę dorosłych średnia wielkość grupy to cztery małpy. Również jak inne titi, C. caquetensis są monogamiczne i wydają na świat jedno dziecko rocznie[2].

Żywią się głównie z owocami i liśćmi oraz także nasionami, jednak stanowią one jedynie niewielką część diety[2].

Młode osobniki gdy są zadowolone wydają dźwięki podobne do mruczenia kota[2].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Callicebus caquetensis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Thomas R. Defler, Marta Bueno, Javier Garcia. Callicebus caquetensis: A New and Critically Endangered Titi Monkey from Southern Caquetá, Colombia. „Primate Conservation”, 2010. 136211 (ang.).