Titi rudobrody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Titi rudobrody
Callicebus caquetensis
Defler, Bueno & Garcia, 2010
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd wyższe naczelne
Nadrodzina małpy szerokonose
Rodzina sakowate
Rodzaj titi
Gatunek titi rudobrody
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 CR pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania C. caquetensis na mapie departamentu Caquetá w Kolumbii

Titi rudobrody[2] (Callicebus caquetensis) – endemiczny gatunek małpy szerokonosej z rodziny sakowatych (Pitheciidae) żyjącej w dorzeczu Amazonki w Caquetá w Kolumbii. Gatunek odkryty i po raz pierwszy opisany w 2010 roku przez Thomasa Deflera, Martę Bueno i Javiera Garcię[3]. Według Czerwonej księgi gatunków zagrożonych jest gatunkiem krytycznie zagrożonym[1] z powodu fragmentacji siedlisk oraz małej populacji liczącej około 250 osobników dorosłych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Futro Callicebus caquetensis jest zazwyczaj brązowe, z jaśniejszym ogonem i kasztanowoczerwonymi podbrzuszem, szyją i policzkami. Podobnie jak titi ozdobny (Callicebus ornatus) i titi białoogonowy (Callicebus discolor) ma charakterystyczną rudą brodę z wyjątkiem tego, że nie posiada białego paska na czole jak one, ani nie ma białych dłoni i stóp jak titi ozdobna[3].

Środowisko i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje niewielkie fragmenty lasów dorzecza Amazonki podzielone przez działalność rolniczą. Maksymalny zasięg występowania to około 100 km², ale faktycznie gatunek ten zajmuje teren o powierzchni zaledwie około 10 km². Fragmentacja siedlisk jest dodatkowym negatywnym czynnikiem zwiększającym niebezpieczeństwo wyginięcia tego gatunku, ponieważ małpy w celu osiągnięcia nowych terenów leśnych muszą przejść niebezpieczne otwarte sawanny, a nawet ogrodzone drutem kolczastym tereny rolnicze[3].

Wszystkie 13 badanych grup składało się z jednego dorosłego samca i samicy oraz od jednego do czterech młodych osobników. Podobnie jak u innych małp z rodzaju titi, które tworzą małe spójne grupy prowadzone przez związaną parę dorosłych, średnia wielkość grupy to cztery małpy. Również jak inne titi, C. caquetensis są monogamiczne i wydają na świat jedno dziecko rocznie[3].

Żywią się głównie z owocami i liśćmi oraz także nasionami, jednak stanowią one jedynie niewielką część diety[3].

Młode osobniki gdy są zadowolone wydają dźwięki podobne do mruczenia kota[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Defler, T.R. & García, J. 2012, Callicebus caquetensis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015.1 [dostęp 2015-07-04] (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 40. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b c d e f Thomas R. Defler, Marta Bueno, Javier Garcia. Callicebus caquetensis: A New and Critically Endangered Titi Monkey from Southern Caquetá, Colombia. „Primate Conservation”, 2010. 136211 (ang.).